Rośliny zimozielone - ostatnie cięcie oraz formowanie żywopłotów

Wreszcie wkroczyliśmy w długo oczekiwany okres wakacyjny, nie oznacza to jednak, że możemy zrobić sobie urlop od prac w ogrodzie.

Jest to pracowity czas strzyżenia i formowania roślin zimozielonych. Zabiegi te przeprowadzamy kilka razy podczas trwania okresu wegetacyjnego. Pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki jak np. bukszpan potrzebują więcej czasu na zdrewnienie przed zima młodych (powstałych po cięciu) pędów, dlatego połowa lipca to ostatni moment na formowanie “długo rosnących” gatunków.

Raz wystrzyżony żywopłot czy soliter wymaga już dla zachowania swych funkcji ozdobnych i użytkowych stałej pielęgnacji i doglądania. Z tego względu zanim chwycimy nożyce i ruszymy "karczować" nasz ogród, warto dobrze zastanowić się

 • którą roślinę formować, 
 • którą pozostawić w stanie naturalnym, 
 • ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację i 
 • jaki efekt ostatecznie chcemy uzyskać po kilku latach cięć

O dobrodziejstwach płynących z posiadania “wiecznie zielonych” roślin chyba nie trzeba już przypominać. Większość z nas dostrzega różnicę, szczególnie zimą, gdy większość liści znika. Absorbowanie kurzu, hałasu, osłona przed wiatrem, naturalne ogrodzenie czy parawan i wreszcie szereg funkcji ozdobnych jak wyznaczanie przestrzeni w ogrodzie, centralnych punktów czy po prostu same w sobie ozdobne topiary (rzeźby roślinne).

Zastosowań zimozielonych jest naprawdę wiele. Przez to jak bardzo cenne są to rośliny i jak długo musimy na nie czekać (zazwyczaj są to gatunki wolno rosnące), wszelkie cięcia z nimi związane powinniśmy przeprowadzać z największą starannością. Wielką rolę odgrywa tu oczywiście odpowiedni dobór narzędzi.

Innego rodzaju cięcia wykonują nożyce ręczne, inne mechaniczne.

 • Nożyce ręczne służą przede wszystkim do tzw. cięć precyzyjnych, tam gdzie w grę wchodzi formowanie pojedynczych okazów ( soliterów) czy niewielkiej grupy roślinnych rzeźb.
 • Nożyce mechaniczne stosujemy przede wszystkim podczas strzyżenia żywopłotów, gdyż dają nam one możliwość przycięcia dużej powierzchni w stosunkowo niewielkim czasie i niewielkim nakładem pracy. Wśród ogrodników panuje jednak takie przeświadczenie, że niektóre gatunki nie  lubą cięć mechanicznych i bez względu na ich wielkość czy zajmowaną powierzchnię, zawsze powinny być cięte ręcznie. Do roślin takich należą min. np. popularne bukszpany wieczniezielone.

Inne zastosowanie przeznaczone jest dla nożyc o zaokrąglonych ostrzach tnących jak nożyczki (pędy żywe), inne dla prostego górnego ostrza (pędy zdrewniałe i suche), podobnie jak różne są zastosowania dla małych sekatorów jednoręcznych (kowadełkowy/nożycowy).

Reasumując:

 • Jednoręcznym sekatorem nożycowym wykonujemy precyzyjne cięcia proste i skośne nad pąkami, możemy ścinać nim świeże, nawet dosyć grube pędy, kwiaty jednoroczne, pędy bylin i zielone gałązki to także jego zadanie, ponadto sekator nożycowy jest sekatorem uniwersalnym. J
 • Jednoręczny sekator kowadełkowy z prostym ostrzem doskonale sprawdza się podczas ścinania cienkich, ale twardych gałązek (np. tawuła, pięciornik) , nie strzępi końcówek i nie zgina pędów. 
 • Sekator kowadełkowy z zaokrąglonym ostrzem przede wszystkim przeznaczony jest jednak do ścinania suchych i zdrewniałych pędów oraz cięć prostopadłych. Sekatory zakończone szerokim zaokrąglonym ostrzem (nożyczki ogrodnicze) świetnie radzą sobie z miękkimi i giętkim, zielonymi pędami kwiatów. Sekator z wąskimi ostrzami jest silny i precyzyjny, dlatego poradzi sobie także bez trudu z wiązką twardszych pędów.

Ostrza narzędzi bezwzględnie powinny być suche, czyste i gładkie inaczej podczas cięcia zrobimy na roślinie ranę szarpaną, która może być przyczynkiem rozwoju chorób. Nożyce przykładamy zawsze ostrzem tnącym do krawędzi rośliny.

Najczęściej spotykamy chyba formowane bukszpany, lecz eksperymentować możecie z powodzeniem na takich gatunkach jak: laurowiśnie, cisy czy ostrokrzewy. Wpływ na wygląd i kondycję zielonych rzeźb, mają oczywiście terminy cięć. Nowe kontury (formowanie) nadajemy roślinom już pod koniec marca. Następnie w zależności od siły wzrostu konkretnego gatunku wykonujemy kilkukrotne strzyżenia w okresie od maja do końca lipca.

Pamiętajcie, nigdy nie tnijcie roślin podczas deszczu czy kiedy rośliny są mokre, jak również podczas silnego słońca i upału. Podczas niesprzyjających warunków, roślinie znacząco trudniej zagoić rany po cięciach. Jeśli chodzi i techniczne aspekty cięcia żywopłotu, dobrze nadać mu kształt trapezu, by słońce dochodziło do całej wysokości. Atrakcyjności żywopłotowi dodają także zaokrąglone krawędzie.

Roślinne “wycinanki” sięgają tradycją kilka wieków wstecz. Jednak najbardziej, zielone rzeźby kojarzą nam się chyba z okresem renesansu i stylem dworskim, co potem znalazło swoje odzwierciedlenie w tradycyjnej sztuce ogrodowej francuskiej i angielskiej. Stworzenie roślinnego arcydzieła, wymaga jednak czasu, konsekwencji i pewnej ręki. Trudno wytrwać w tym wyzwaniu bez odpowiednich narzędzi.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając nożyce?

Przede wszystkim, musimy wiedzieć co zamierzamy formować. Myśląc o strzyżeniu żywopłotów warto zaopatrzeć się w nożyce mechaniczne, to znacząco ułatwi i przyspieszy prace. Ponadto prowadnica takich nożyc jest dłuższa niż w przypadku narzędzia ręcznego, dzięki czemu łatwiej nam sięgnąć we wszystkie miejsca.

Jeśli strzyżemy w naszym ogrodzie małe formy roślinne, nie ma sensu silić się na nożyce mechaniczne. Z powodzeniem wystarczą nam ręczne, a długość ostrza dobierzcie po prostu względem wielkości Waszej rośliny. Prace związane z formowaniem i strzyżeniem wymagają precyzji i rozciągnięte są w czasie, dlatego trzeba także zadbać o ergonomię rączek (powinny być wyprofilowane do dłoni oraz miękkie - powleczone). Podczas dłuższej pracy bardzo ważne są także 'odbijaki' pomiędzy ostrzami. 

Bawcie się dobrze podczas “strzyżenia”!

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej