Rośliny zimozielone - ostatnie cięcie oraz formowanie żywopłotów

Wreszcie wkroczyliśmy w długo oczekiwany okres wakacyjny, nie oznacza to jednak, że możemy zrobić sobie urlop od prac w ogrodzie.

Jest to pracowity czas strzyżenia i formowania roślin zimozielonych. Zabiegi te przeprowadzamy kilka razy podczas trwania okresu wegetacyjnego. Pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki jak np. bukszpan potrzebują więcej czasu na zdrewnienie przed zima młodych (powstałych po cięciu) pędów, dlatego połowa lipca to ostatni moment na formowanie “długo rosnących” gatunków.

Raz wystrzyżony żywopłot czy soliter wymaga już dla zachowania swych funkcji ozdobnych i użytkowych stałej pielęgnacji i doglądania. Z tego względu zanim chwycimy nożyce i ruszymy "karczować" nasz ogród, warto dobrze zastanowić się

 • którą roślinę formować, 
 • którą pozostawić w stanie naturalnym, 
 • ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację i 
 • jaki efekt ostatecznie chcemy uzyskać po kilku latach cięć

O dobrodziejstwach płynących z posiadania “wiecznie zielonych” roślin chyba nie trzeba już przypominać. Większość z nas dostrzega różnicę, szczególnie zimą, gdy większość liści znika. Absorbowanie kurzu, hałasu, osłona przed wiatrem, naturalne ogrodzenie czy parawan i wreszcie szereg funkcji ozdobnych jak wyznaczanie przestrzeni w ogrodzie, centralnych punktów czy po prostu same w sobie ozdobne topiary (rzeźby roślinne).

Zastosowań zimozielonych jest naprawdę wiele. Przez to jak bardzo cenne są to rośliny i jak długo musimy na nie czekać (zazwyczaj są to gatunki wolno rosnące), wszelkie cięcia z nimi związane powinniśmy przeprowadzać z największą starannością. Wielką rolę odgrywa tu oczywiście odpowiedni dobór narzędzi.

Innego rodzaju cięcia wykonują nożyce ręczne, inne mechaniczne.

 • Nożyce ręczne służą przede wszystkim do tzw. cięć precyzyjnych, tam gdzie w grę wchodzi formowanie pojedynczych okazów ( soliterów) czy niewielkiej grupy roślinnych rzeźb.
 • Nożyce mechaniczne stosujemy przede wszystkim podczas strzyżenia żywopłotów, gdyż dają nam one możliwość przycięcia dużej powierzchni w stosunkowo niewielkim czasie i niewielkim nakładem pracy. Wśród ogrodników panuje jednak takie przeświadczenie, że niektóre gatunki nie  lubą cięć mechanicznych i bez względu na ich wielkość czy zajmowaną powierzchnię, zawsze powinny być cięte ręcznie. Do roślin takich należą min. np. popularne bukszpany wieczniezielone.

Inne zastosowanie przeznaczone jest dla nożyc o zaokrąglonych ostrzach tnących jak nożyczki (pędy żywe), inne dla prostego górnego ostrza (pędy zdrewniałe i suche), podobnie jak różne są zastosowania dla małych sekatorów jednoręcznych (kowadełkowy/nożycowy).

Reasumując:

 • Jednoręcznym sekatorem nożycowym wykonujemy precyzyjne cięcia proste i skośne nad pąkami, możemy ścinać nim świeże, nawet dosyć grube pędy, kwiaty jednoroczne, pędy bylin i zielone gałązki to także jego zadanie, ponadto sekator nożycowy jest sekatorem uniwersalnym. J
 • Jednoręczny sekator kowadełkowy z prostym ostrzem doskonale sprawdza się podczas ścinania cienkich, ale twardych gałązek (np. tawuła, pięciornik) , nie strzępi końcówek i nie zgina pędów. 
 • Sekator kowadełkowy z zaokrąglonym ostrzem przede wszystkim przeznaczony jest jednak do ścinania suchych i zdrewniałych pędów oraz cięć prostopadłych. Sekatory zakończone szerokim zaokrąglonym ostrzem (nożyczki ogrodnicze) świetnie radzą sobie z miękkimi i giętkim, zielonymi pędami kwiatów. Sekator z wąskimi ostrzami jest silny i precyzyjny, dlatego poradzi sobie także bez trudu z wiązką twardszych pędów.

Ostrza narzędzi bezwzględnie powinny być suche, czyste i gładkie inaczej podczas cięcia zrobimy na roślinie ranę szarpaną, która może być przyczynkiem rozwoju chorób. Nożyce przykładamy zawsze ostrzem tnącym do krawędzi rośliny.

Najczęściej spotykamy chyba formowane bukszpany, lecz eksperymentować możecie z powodzeniem na takich gatunkach jak: laurowiśnie, cisy czy ostrokrzewy. Wpływ na wygląd i kondycję zielonych rzeźb, mają oczywiście terminy cięć. Nowe kontury (formowanie) nadajemy roślinom już pod koniec marca. Następnie w zależności od siły wzrostu konkretnego gatunku wykonujemy kilkukrotne strzyżenia w okresie od maja do końca lipca.

Pamiętajcie, nigdy nie tnijcie roślin podczas deszczu czy kiedy rośliny są mokre, jak również podczas silnego słońca i upału. Podczas niesprzyjających warunków, roślinie znacząco trudniej zagoić rany po cięciach. Jeśli chodzi i techniczne aspekty cięcia żywopłotu, dobrze nadać mu kształt trapezu, by słońce dochodziło do całej wysokości. Atrakcyjności żywopłotowi dodają także zaokrąglone krawędzie.

Roślinne “wycinanki” sięgają tradycją kilka wieków wstecz. Jednak najbardziej, zielone rzeźby kojarzą nam się chyba z okresem renesansu i stylem dworskim, co potem znalazło swoje odzwierciedlenie w tradycyjnej sztuce ogrodowej francuskiej i angielskiej. Stworzenie roślinnego arcydzieła, wymaga jednak czasu, konsekwencji i pewnej ręki. Trudno wytrwać w tym wyzwaniu bez odpowiednich narzędzi.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając nożyce?

Przede wszystkim, musimy wiedzieć co zamierzamy formować. Myśląc o strzyżeniu żywopłotów warto zaopatrzeć się w nożyce mechaniczne, to znacząco ułatwi i przyspieszy prace. Ponadto prowadnica takich nożyc jest dłuższa niż w przypadku narzędzia ręcznego, dzięki czemu łatwiej nam sięgnąć we wszystkie miejsca.

Jeśli strzyżemy w naszym ogrodzie małe formy roślinne, nie ma sensu silić się na nożyce mechaniczne. Z powodzeniem wystarczą nam ręczne, a długość ostrza dobierzcie po prostu względem wielkości Waszej rośliny. Prace związane z formowaniem i strzyżeniem wymagają precyzji i rozciągnięte są w czasie, dlatego trzeba także zadbać o ergonomię rączek (powinny być wyprofilowane do dłoni oraz miękkie - powleczone). Podczas dłuższej pracy bardzo ważne są także 'odbijaki' pomiędzy ostrzami. 

Bawcie się dobrze podczas “strzyżenia”!

Najnowsze wpisy

 • Wiosenne Cięcia
  Wiosenne Cięcia
  Podstawowa zasada dotycząca cięć, sprowadza się do tego, że nie tniemy wiosną krzewów kwitnących wiosną oraz wczesnym latem jak np. forsycja, wczesne tawuły czy niektóre hortensje Tniemy za to rośliny kwitnące latem i jesienią. Wiosną masę pracy mają mali i więksi „sadownicy”. O tej porze roku z krzewów owocowych usuwamy najstarsze pędy (zazwyczaj te najgrubsze) a także wszystkie uszkodz
 • KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  Posiadasz swój kawałek trawnika, który uwielbiasz pielęgnować? POCHWAL SIĘ TYM ! Startujemy z wypasionym, wiosennym konkursem! Jedyne co musisz zrobić to pokazać nam etapy w których przygotowujesz swój ogród na wiosnę, a my nagrodzimy najlepsze efekty ! Zasady konkursu są bardzo proste
 • Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wraz z pierwszym wiosennym słońcem, co raz śmielej wychodzimy do naszych ogrodów. Jednak to, co w nich zastajemy po długich zimowych miesiącach, zazwyczaj nie napawa optymizmem. Żeby nie nabawić się niepotrzebnych frustracji, warto do tematu porządków wiosennych podejść metodycznie. Zastanówcie się jakie zadania przed Wami stoją? Dobrze jest je pogrupować, co pozwala rozsądnie rozłożyć wszystkie prace w czasie.
 • TARGI GARDENIA 2019
  TARGI GARDENIA 2019
  20-23 Lutego w Poznaniu odbyły się coroczne targi ogrodowe GARDENIA. Nie zabrakło tam również stoiska VERTO  Na wydarzeniu prezentowaliśmy nowości z serii ogród takie jak:  - zraszacze oscylacyjne- wąż rozciągliwy - złączki - szpadle do sadzonek- kosiarki i rekuperator - narzędza ręczne - akcesoria  "Targi GARDEN
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej