Koszenie - najczęstsze błędy

Okres wakacyjny to także wzmożony czas wegetacji naszych trawników. Panujące teraz warunki (wysoka temperatura i wilgotność, powodowana częstymi opadami), są idealne dla wzrostu roślin. Teoretycznie sytuacja jest bardzo dobra, ale dla posiadaczy dużych powierzchni murawy, oznacza to prawdziwy koszmar.

Dlaczego? Zgodnie z „książkowymi” zaleceniami pielęgnacyjnymi, trawnik w obecnym okresie optymalnie byłoby kosić dwa razy w tygodniu. W tej sytuacji, oczywistym staje się że kosiarka i podkaszarka to sprzęty z serii „must have”.

Co jednak gdy wylewasz ”siódme poty”, podlewasz, regularnie kosisz, podcinasz i nawozisz, a trawnik z roku na rok wygląda co raz gorzej? Jeśli to stwierdzenie brzmi dla Was znajomo, poniżej znajdziecie kilka kwestii, którym być może należałoby się uważniej przyjrzeć.

1. Częstym błędem jest zbyt niskie koszenie. Źdźbło trawy, podobnie jak większość roślin, posiada łodygę i liść. W zwartej murawie, jest duża konkurencja pomiędzy poszczególnymi roślinami, dlatego łodygi wypychają liść ku światłu. Jeśli trawnik „przerośnie” i skosimy go poniżej „linii liści”, zostawiamy same łodygi, które szybko obeschną i zżółkną, pozostawiając „łyse placki”. Jeśli dojdzie już do tego że trawnik przerośnie, zdecydowanie lepiej skosić go kilka razy po parę milimetrów, niż raz a dobrze. Najlepiej, przy każdym kolejnym koszeniu obniżać sukcesywnie wysokość ostrza. 

Kosiarka powinna mieć kilka trybów ustawienia wysokości koszenia !

2. Koszenie często bywa niezbyt lubianą przez nas koniecznością. Bierzemy kosiarkę i czym prędzej staramy się „odbębnić” to zadanie, często nie zważając na panujące okoliczności. Większość chorób trawnika ma jednak swoje początki, właśnie w niewłaściwej podstawowej pielęgnacji. Przesuszanie murawy i koszenie mokrej trawy to dwa główne błędy. Trawnik to roślina jak każda inna. Wymaga do cięcia czystego, ostrego, ostrza oraz dobrej, suchej pogody.

Nie koście trawy po deszczu i podlewaniu ! 

3. Czasem możemy zaobserwować, pozostające po koszeniu, na końcówkach źdźbeł trawy, jakby poszarpane, suche pędzelki. To znak moi mili, że już dawno przegapiliście czas wymiany ostrza! W ten sposób koszony trawnik, nie dość że nie wygląda estetycznie, jest ponadto bardziej podatny na choroby, gdyż poszarpane rany trudniej się „goją”. Dbajcie o ostrza Waszych kosiarek. Pamiętajcie, by zawsze były czyste o ostre.

Kosiarka powinna mieć łatwy dostęp do ostrza, umożliwiający użytkownikowi czyszczenie, ostrzenie czy wymianę noży !

4. Powszechnym mankamentem kosiarek, jest zbyt mały lub permanentnie spadający kosz. Nawet anielski charakter jest w stanie poirytować praca, która c chwila trzeba przerywać z powodu takiej błahostki. Często zdarza się, że w szale wściekłości, odpinamy kosz i „lecimy na żywioł”, lub z premedytacją nie zauważamy trawy, wypadającej z dawno przepełnionego już kosza. Wszystko jest do zaakceptowania jeśli po takim ataku szału, chwycimy za grabie i sprzątniemy pozostawione resztki murawy. Właśnie te, pozostawione w trawniku resztki, są główną przyczyną tworzenia się popularnego”filcu”, a w miejscach, w których „czapki” ze skoszonej trawy przykryją żywe rośliny, już po ok. trzech dniach widoczne będą żółte, podgniłe plamy.

Kosiarka musi mieć pojemny lekki kosz, który ma dobrze rozwiązane mocowania !

Całą ofertę kosiarek i podkaszarek znajdziesz >>TUTAJ<<

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA VIDEO PORAD VERTO 


Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej