Koszenie - najczęstsze błędy

Okres wakacyjny to także wzmożony czas wegetacji naszych trawników. Panujące teraz warunki (wysoka temperatura i wilgotność, powodowana częstymi opadami), są idealne dla wzrostu roślin. Teoretycznie sytuacja jest bardzo dobra, ale dla posiadaczy dużych powierzchni murawy, oznacza to prawdziwy koszmar.

Dlaczego? Zgodnie z „książkowymi” zaleceniami pielęgnacyjnymi, trawnik w obecnym okresie optymalnie byłoby kosić dwa razy w tygodniu. W tej sytuacji, oczywistym staje się że kosiarka i podkaszarka to sprzęty z serii „must have”.

Co jednak gdy wylewasz ”siódme poty”, podlewasz, regularnie kosisz, podcinasz i nawozisz, a trawnik z roku na rok wygląda co raz gorzej? Jeśli to stwierdzenie brzmi dla Was znajomo, poniżej znajdziecie kilka kwestii, którym być może należałoby się uważniej przyjrzeć.

1. Częstym błędem jest zbyt niskie koszenie. Źdźbło trawy, podobnie jak większość roślin, posiada łodygę i liść. W zwartej murawie, jest duża konkurencja pomiędzy poszczególnymi roślinami, dlatego łodygi wypychają liść ku światłu. Jeśli trawnik „przerośnie” i skosimy go poniżej „linii liści”, zostawiamy same łodygi, które szybko obeschną i zżółkną, pozostawiając „łyse placki”. Jeśli dojdzie już do tego że trawnik przerośnie, zdecydowanie lepiej skosić go kilka razy po parę milimetrów, niż raz a dobrze. Najlepiej, przy każdym kolejnym koszeniu obniżać sukcesywnie wysokość ostrza. 

Kosiarka powinna mieć kilka trybów ustawienia wysokości koszenia !

2. Koszenie często bywa niezbyt lubianą przez nas koniecznością. Bierzemy kosiarkę i czym prędzej staramy się „odbębnić” to zadanie, często nie zważając na panujące okoliczności. Większość chorób trawnika ma jednak swoje początki, właśnie w niewłaściwej podstawowej pielęgnacji. Przesuszanie murawy i koszenie mokrej trawy to dwa główne błędy. Trawnik to roślina jak każda inna. Wymaga do cięcia czystego, ostrego, ostrza oraz dobrej, suchej pogody.

Nie koście trawy po deszczu i podlewaniu ! 

3. Czasem możemy zaobserwować, pozostające po koszeniu, na końcówkach źdźbeł trawy, jakby poszarpane, suche pędzelki. To znak moi mili, że już dawno przegapiliście czas wymiany ostrza! W ten sposób koszony trawnik, nie dość że nie wygląda estetycznie, jest ponadto bardziej podatny na choroby, gdyż poszarpane rany trudniej się „goją”. Dbajcie o ostrza Waszych kosiarek. Pamiętajcie, by zawsze były czyste o ostre.

Kosiarka powinna mieć łatwy dostęp do ostrza, umożliwiający użytkownikowi czyszczenie, ostrzenie czy wymianę noży !

4. Powszechnym mankamentem kosiarek, jest zbyt mały lub permanentnie spadający kosz. Nawet anielski charakter jest w stanie poirytować praca, która c chwila trzeba przerywać z powodu takiej błahostki. Często zdarza się, że w szale wściekłości, odpinamy kosz i „lecimy na żywioł”, lub z premedytacją nie zauważamy trawy, wypadającej z dawno przepełnionego już kosza. Wszystko jest do zaakceptowania jeśli po takim ataku szału, chwycimy za grabie i sprzątniemy pozostawione resztki murawy. Właśnie te, pozostawione w trawniku resztki, są główną przyczyną tworzenia się popularnego”filcu”, a w miejscach, w których „czapki” ze skoszonej trawy przykryją żywe rośliny, już po ok. trzech dniach widoczne będą żółte, podgniłe plamy.

Kosiarka musi mieć pojemny lekki kosz, który ma dobrze rozwiązane mocowania !

Całą ofertę kosiarek i podkaszarek znajdziesz >>TUTAJ<<

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA VIDEO PORAD VERTO 


Najnowsze wpisy

 • Najważniejsze zasady podlewania ogrodu
  Najważniejsze zasady podlewania ogrodu
  Podlewanie to najistotniejsza czynność podczas pielęgnacji roślin. Obecność wody decyduje nie tylko o wzroście i zdrowiu, ale przede wszystkim o ich życiu. Niewłaś
 • Kompostowanie
  Kompostowanie
  Jak przy większości zagadnień ogrodowych sprawa wydaje się prosta, dokąd nie zaczniemy zgłębiać tematu na poważnie. Co i jak kompostować? Jak i czy w ogóle się da, uniknąć nieprzyjemnego odoru rozkładu? Ile trwa produkcja komp
 • Wiosenne Cięcia
  Wiosenne Cięcia
  Podstawowa zasada dotycząca cięć, sprowadza się do tego, że nie tniemy wiosną krzewów kwitnących wiosną oraz wczesnym latem jak np. forsycja, wczesne tawuły czy niektóre hortensje Tniemy za to rośliny kwitnące latem i jesienią. Wiosną masę pracy mają mali i więksi „sadownicy”. O tej porze roku z krzewów owocowych usuwamy najstarsze pędy (zazwyczaj te najgrubsze) a także wszystkie uszkodz
 • KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  Posiadasz swój kawałek trawnika, który uwielbiasz pielęgnować? POCHWAL SIĘ TYM !Startujemy z wypasionym, wiosennym konkursem! Jedyne co musisz zrobić to pokazać nam etapy w których przygotowujesz swój ogród na wiosnę, a my nagrodzimy najlepsze efekty !Zasady konkursu są bardzo proste
 • Zobacz wszystkieZobacz wszystkie

Pokaż więcej