Kosa spalinowa VERTO — użytkowanie i konserwacja

Kosa spalinowa stanowi doskonałe uzupełnienie kosiarki spalinowej. Aby w pełni i długo cieszyć się bezpieczną i wydajną pracą tego elektronarzędzia, należy zapoznać się z dołączoną do zestawu instrukcją obsługi. Oto klika najważniejszych rad dotyczących prawidłowego użytkowania i konserwacji tego elektronarzędzia. Podczas używania kosy spalinowej najważniejsze jest bezpieczeństwo, zarówno własne jak i osób trzecich.

Przed rozpoczęciem koszenia, należy przygotować teren na którym będą wykonywane prace. Konieczne jest usunięcie wszystkich przedmiotów, które mogą zostać odrzucone przez obracający się element tnący (np. kamienie, gałęzie, butelki itp.) oraz takich, które mogłyby uwięznąć w urządzeniu (np. druty, sznurki). Użytkownik kosy spalinowej powinien założyć na siebie odzież ochronną, w postaci długich spodni, bluzy z długim rękawem oraz solidnego obuwia. Niezbędne są także okulary ochronne, a dodatkowo zaleca się specjalne nauszniki wygłuszające.

Pracując kosą spalinową VERTO należy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej odległości min. 15 metrów od osób przebywających w pobliżu. W żadnym wypadku nie wolno uruchamiać silnika bez zamontowanej osłony elementu tnącego. Stosowanie niewłaściwych lub uszkodzonych osłon może stać się przyczyną poważnych obrażeń ciała.

Aby kosa spalinowa działała wydajnie i prawidłowo, użytkownik musi przygotować odpowiednią mieszankę paliwową, zgodną z zaleceniami producenta. W przypadku kosy spalinowej VERTO należy zmieszać benzynę (bezołowiową o liczbie oktanowej 95) z dobrej jakości olejem silnikowym do silników dwusuwowych w stosunku 25:1 według niżej podanej tabeli.

Nie powinno się mieszać benzyny z olejem bezpośrednio w zbiorniku paliwa kosy – może to doprowadzić do awarii urządzenia. Do przygotowania mieszanki służy dołączony do zestawu kanister. Użytkownik powinien najpierw wlać odpowiednią ilość oleju do kanistra, a następnie dolać dokładnie odmierzoną ilość benzyny, zakręcić kanister i dokładnie wymieszać. Dopiero po wykonaniu tych czynności można uzupełnić zbiornik paliwa przygotowaną mieszanką. Przed rozpoczęciem pracy należy także sprawdzić, czy elementy tnące są prawidłowo przymocowane do kosy. Nieprawidłowo nawinięta żyłka lub niewłaściwy osprzęt powodują wzrost wibracji podczas użytkowania, a w skrajnych przypadkach mogą spowodować obrażenia.

Czyszczenie okolic głowicy z trawy

Po wykonaniu powyższych czynności można przystąpić do koszenia. Kosy spalinowej można używać tylko wtedy, gdy trawa jest sucha. Jeżeli teren obrośnięty jest wysoką trawą, cięcie powinno odbywać się stopniowo,  warstwami, tak aby nie doszło do uszkodzenia elementów tnących i by nie przeciążało urządzenia. Narzędzie należy utrzymywać z dala od obiektów twardych i roślin uprawnych. Dobrą praktyką po skończonej pracy jest regularne czyszczenie kosy z pyłów, śladów spalin i paliwa oraz usuwanie resztek trawy z osłony i zamontowanego elementu tnącego. Kosę spalinową VERTO należy czyścić za pomocą szczotki lub delikatnej tkaniny, bez użycia wody, płynów czyszczących czy rozpuszczalników.

W trakcie sezonu, niezbędne są regularne przeglądy kosy i przeprowadzanie prac konserwacyjnych, które wydłużają żywotność urządzenia. Do najważniejszych należą:

  • Kontrola i czyszczenie filtra powietrza 
    Zabrudzony filtr powietrza powoduje obniżenie mocy silnika spalinowego oraz zwiększenie zużycia paliwa. Filtr powietrza należy czyścić po każdych 5 godzinach pracy kosy.
  • Kontrola i okresowa wymiana filtra paliwa
    Podczas montażu lub wymiany filtra paliwa należy uważać, aby do przewodu zasysającego nie dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia.Czyszczenie świecy
  • Kontrola stanu i wymiana świecy zapłonowej 
    Jeśli zajdzie konieczność wymiany, zużytą świecę zapłonową należy wymienić na zalecaną przez producenta. Podczas kontroli stanu świecy można czyścić jej elektrodę z nagaru szczotką drucianą.

Po skończonym sezonie trzeba przygotować narzędzie do przechowania. Kosę spalinową VERTO najlepiej przechowywać w suchym pomieszczeniu, w pozycji pionowej lub poziomej, tak, aby wlew paliwa znajdował się u góry. Urządzenie można także podwiesić na wieszaku, w szopie lub w garażu.

Przed odstawieniem kosy na zimę, należy koniecznie spuścić całe paliwo ze zbiornika oraz uruchomić silnik i zezwolić, aby przestał pracować z powodu braku paliwa. Następnie użytkownik powinien ściągnąć fajkę zapłonową ze świecy i dokładnie wyczyścić urządzenie. 

Tak przygotowana kosa jest gotowa do odstawienia na okres zimowy. Wraz z nadejściem kolejnego sezonu, narzędzie należy ponownie przygotować do pracy, tworząc nową mieszankę paliwową, czyszcząc zakurzone po zimie filtry powietrza i sprawdzając po kolei wszystkie elementy, zwracając uwagę na to czy elementy tnące są w odpowiedniej kondycji.

Kosa spalinowa VERTO to niezbędny pomocnik w pielęgnacji terenów zielonych. Stosowanie się do powyższych rad i instrukcji obsługi umożliwi bezpieczną i efektywną pracę tym wydajnym urządzeniem i sprawi, że każdy ogród będzie wyglądał pięknie.

Najnowsze wpisy

Pokaż więcej