EKOrezydencja dla owadów

Zima już za pasem... wiemy, że charakteryzujecie się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym” jest nieoceniona.

W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych. Tym razem do budowy użyliśmy tylko materiałów, które znaleźliśmy w ogrodowej szopie :) 

1. Przygotujcie materiały z których będziecie budować ( stare pnie drzew, patyki, gałęzie, posusz iglasty/liściasty, bambusy, ścinki drzewne, odpady po budowie konstrukcji drewnianych, odpady z palet, drewniane kijki od starych narzędzi, wełniane motki, stare gliniane doniczki, cegły, itp.). Tak naprawdę, do budowy domków dla owadów możecie wykorzystać absolutnie każdy materiał pochodzenia naturalnego, który nie został uprzednio pokryty impregnatem zabezpieczającym lub innym środkiem chemicznym. Używając do budowy wyłącznie takich „odpadowych” materiałów, nasze działania nabierają podwójnie ekologicznego charakteru!

2. Przygotujcie zestaw odpowiednich narzędzi. Tu do budowy domków wykorzystane zostały następujące:

3. Przyjrzyjcie się zgromadzonym materiałom i zastanówcie, jaki kształt i formę, najłatwiej (przy najmniejszym nakładzie pracy), będzie uzyskać. Wykorzystaj nierówności w materiałach, naturalne „wypruchnienia” i ubytki w pniach, powstałe wcześniej skosy i frezy na deskach i zgromadzonych odpadach z drewna konstrukcyjnego.

4. Budowę klasycznego domku, rozpoczynamy od utworzenia ramy lub skrzynki. Mogą to być elementy, połączone ze sobą w dowolny kształt i w dowolnej konfiguracji. Połączcie je ze sobą przy pomocy wkrętów do drewna. W utworzonej konstrukcji umieśćcie zgromadzone, drobniejsze materiały. Najlepiej od razu wypełnić większość powstałej przestrzeni, drewnianym plastrem. Wymierzcie odpowiednią średnicę i „grubość” (względem głębokości wybudowanej konstrukcji), i przy pomocy piły ręcznej, odetnijcie plaster. Użyjcie wkrętarki, wierteł do drewna oraz otwornic i wytnijcie w nim otwory różnej średnicy i głębokości (część otworów warto przewiercić na wylot).

6. Umieśćcie gotowy domek pomiędzy roślinami w ogrodzie i czekajcie cierpliwie na zimowych lokatorów ;) A kogo min. możecie się spodziewać, zobaczycie poniżej:5. Kiedy umieścicie już plaster drewna w Waszej konstrukcji, pozostałe wolne przestrzenie wypełnijcie na „ ścisk”, bambusami, patykami, posuszem, itd. Bambusy i patyki przycinamy oczywiście uprzednio, na pożądaną długość. Najlepiej użyć do tego ręcznego sekatora uniwersalnego.

Biedronka

Małe żuki           

Motyle nocne                

Kowal bezskrzydły   

Podjęty projekt, ma za zadanie udowodnić, że do budowy domku dla owadów, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz ogromu czasu i pieniędzy. Do budowy domków wykorzystano wyłącznie rzeczy pozbierane w garażu. Poniżej nasza relacja z „placu budowy” oraz krótki poradnik know-how!

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej