EKOrezydencja dla owadów

Zima już za pasem... wiemy, że charakteryzujecie się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym” jest nieoceniona.

W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych. Tym razem do budowy użyliśmy tylko materiałów, które znaleźliśmy w ogrodowej szopie :) 

1. Przygotujcie materiały z których będziecie budować ( stare pnie drzew, patyki, gałęzie, posusz iglasty/liściasty, bambusy, ścinki drzewne, odpady po budowie konstrukcji drewnianych, odpady z palet, drewniane kijki od starych narzędzi, wełniane motki, stare gliniane doniczki, cegły, itp.). Tak naprawdę, do budowy domków dla owadów możecie wykorzystać absolutnie każdy materiał pochodzenia naturalnego, który nie został uprzednio pokryty impregnatem zabezpieczającym lub innym środkiem chemicznym. Używając do budowy wyłącznie takich „odpadowych” materiałów, nasze działania nabierają podwójnie ekologicznego charakteru!

2. Przygotujcie zestaw odpowiednich narzędzi. Tu do budowy domków wykorzystane zostały następujące:

3. Przyjrzyjcie się zgromadzonym materiałom i zastanówcie, jaki kształt i formę, najłatwiej (przy najmniejszym nakładzie pracy), będzie uzyskać. Wykorzystaj nierówności w materiałach, naturalne „wypruchnienia” i ubytki w pniach, powstałe wcześniej skosy i frezy na deskach i zgromadzonych odpadach z drewna konstrukcyjnego.

4. Budowę klasycznego domku, rozpoczynamy od utworzenia ramy lub skrzynki. Mogą to być elementy, połączone ze sobą w dowolny kształt i w dowolnej konfiguracji. Połączcie je ze sobą przy pomocy wkrętów do drewna. W utworzonej konstrukcji umieśćcie zgromadzone, drobniejsze materiały. Najlepiej od razu wypełnić większość powstałej przestrzeni, drewnianym plastrem. Wymierzcie odpowiednią średnicę i „grubość” (względem głębokości wybudowanej konstrukcji), i przy pomocy piły ręcznej, odetnijcie plaster. Użyjcie wkrętarki, wierteł do drewna oraz otwornic i wytnijcie w nim otwory różnej średnicy i głębokości (część otworów warto przewiercić na wylot).

6. Umieśćcie gotowy domek pomiędzy roślinami w ogrodzie i czekajcie cierpliwie na zimowych lokatorów ;) A kogo min. możecie się spodziewać, zobaczycie poniżej:5. Kiedy umieścicie już plaster drewna w Waszej konstrukcji, pozostałe wolne przestrzenie wypełnijcie na „ ścisk”, bambusami, patykami, posuszem, itd. Bambusy i patyki przycinamy oczywiście uprzednio, na pożądaną długość. Najlepiej użyć do tego ręcznego sekatora uniwersalnego.

Biedronka

Małe żuki           

Motyle nocne                

Kowal bezskrzydły   

Podjęty projekt, ma za zadanie udowodnić, że do budowy domku dla owadów, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz ogromu czasu i pieniędzy. Do budowy domków wykorzystano wyłącznie rzeczy pozbierane w garażu. Poniżej nasza relacja z „placu budowy” oraz krótki poradnik know-how!

Najnowsze wpisy

Pokaż więcej