EKOrezydencja dla owadów

Zima już za pasem... wiemy, że charakteryzujecie się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym” jest nieoceniona.

W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych. Tym razem do budowy użyliśmy tylko materiałów, które znaleźliśmy w ogrodowej szopie :) 

1. Przygotujcie materiały z których będziecie budować ( stare pnie drzew, patyki, gałęzie, posusz iglasty/liściasty, bambusy, ścinki drzewne, odpady po budowie konstrukcji drewnianych, odpady z palet, drewniane kijki od starych narzędzi, wełniane motki, stare gliniane doniczki, cegły, itp.). Tak naprawdę, do budowy domków dla owadów możecie wykorzystać absolutnie każdy materiał pochodzenia naturalnego, który nie został uprzednio pokryty impregnatem zabezpieczającym lub innym środkiem chemicznym. Używając do budowy wyłącznie takich „odpadowych” materiałów, nasze działania nabierają podwójnie ekologicznego charakteru!

2. Przygotujcie zestaw odpowiednich narzędzi. Tu do budowy domków wykorzystane zostały następujące:

3. Przyjrzyjcie się zgromadzonym materiałom i zastanówcie, jaki kształt i formę, najłatwiej (przy najmniejszym nakładzie pracy), będzie uzyskać. Wykorzystaj nierówności w materiałach, naturalne „wypruchnienia” i ubytki w pniach, powstałe wcześniej skosy i frezy na deskach i zgromadzonych odpadach z drewna konstrukcyjnego.

4. Budowę klasycznego domku, rozpoczynamy od utworzenia ramy lub skrzynki. Mogą to być elementy, połączone ze sobą w dowolny kształt i w dowolnej konfiguracji. Połączcie je ze sobą przy pomocy wkrętów do drewna. W utworzonej konstrukcji umieśćcie zgromadzone, drobniejsze materiały. Najlepiej od razu wypełnić większość powstałej przestrzeni, drewnianym plastrem. Wymierzcie odpowiednią średnicę i „grubość” (względem głębokości wybudowanej konstrukcji), i przy pomocy piły ręcznej, odetnijcie plaster. Użyjcie wkrętarki, wierteł do drewna oraz otwornic i wytnijcie w nim otwory różnej średnicy i głębokości (część otworów warto przewiercić na wylot).

6. Umieśćcie gotowy domek pomiędzy roślinami w ogrodzie i czekajcie cierpliwie na zimowych lokatorów ;) A kogo min. możecie się spodziewać, zobaczycie poniżej:5. Kiedy umieścicie już plaster drewna w Waszej konstrukcji, pozostałe wolne przestrzenie wypełnijcie na „ ścisk”, bambusami, patykami, posuszem, itd. Bambusy i patyki przycinamy oczywiście uprzednio, na pożądaną długość. Najlepiej użyć do tego ręcznego sekatora uniwersalnego.

Biedronka

Małe żuki           

Motyle nocne                

Kowal bezskrzydły   

Podjęty projekt, ma za zadanie udowodnić, że do budowy domku dla owadów, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz ogromu czasu i pieniędzy. Do budowy domków wykorzystano wyłącznie rzeczy pozbierane w garażu. Poniżej nasza relacja z „placu budowy” oraz krótki poradnik know-how!

Najnowsze wpisy

 • Najważniejsze zasady podlewania ogrodu
  Najważniejsze zasady podlewania ogrodu
  Podlewanie to najistotniejsza czynność podczas pielęgnacji roślin. Obecność wody decyduje nie tylko o wzroście i zdrowiu, ale przede wszystkim o ich życiu. Niewłaś
 • Kompostowanie
  Kompostowanie
  Jak przy większości zagadnień ogrodowych sprawa wydaje się prosta, dokąd nie zaczniemy zgłębiać tematu na poważnie. Co i jak kompostować? Jak i czy w ogóle się da, uniknąć nieprzyjemnego odoru rozkładu? Ile trwa produkcja komp
 • Wiosenne Cięcia
  Wiosenne Cięcia
  Podstawowa zasada dotycząca cięć, sprowadza się do tego, że nie tniemy wiosną krzewów kwitnących wiosną oraz wczesnym latem jak np. forsycja, wczesne tawuły czy niektóre hortensje Tniemy za to rośliny kwitnące latem i jesienią. Wiosną masę pracy mają mali i więksi „sadownicy”. O tej porze roku z krzewów owocowych usuwamy najstarsze pędy (zazwyczaj te najgrubsze) a także wszystkie uszkodz
 • KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  Posiadasz swój kawałek trawnika, który uwielbiasz pielęgnować? POCHWAL SIĘ TYM !Startujemy z wypasionym, wiosennym konkursem! Jedyne co musisz zrobić to pokazać nam etapy w których przygotowujesz swój ogród na wiosnę, a my nagrodzimy najlepsze efekty !Zasady konkursu są bardzo proste
 • Zobacz wszystkieZobacz wszystkie

Pokaż więcej