EKOrezydencja dla owadów

Zima już za pasem... wiemy, że charakteryzujecie się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym” jest nieoceniona.

W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych. Tym razem do budowy użyliśmy tylko materiałów, które znaleźliśmy w ogrodowej szopie :) 

1. Przygotujcie materiały z których będziecie budować ( stare pnie drzew, patyki, gałęzie, posusz iglasty/liściasty, bambusy, ścinki drzewne, odpady po budowie konstrukcji drewnianych, odpady z palet, drewniane kijki od starych narzędzi, wełniane motki, stare gliniane doniczki, cegły, itp.). Tak naprawdę, do budowy domków dla owadów możecie wykorzystać absolutnie każdy materiał pochodzenia naturalnego, który nie został uprzednio pokryty impregnatem zabezpieczającym lub innym środkiem chemicznym. Używając do budowy wyłącznie takich „odpadowych” materiałów, nasze działania nabierają podwójnie ekologicznego charakteru!

2. Przygotujcie zestaw odpowiednich narzędzi. Tu do budowy domków wykorzystane zostały następujące:

3. Przyjrzyjcie się zgromadzonym materiałom i zastanówcie, jaki kształt i formę, najłatwiej (przy najmniejszym nakładzie pracy), będzie uzyskać. Wykorzystaj nierówności w materiałach, naturalne „wypruchnienia” i ubytki w pniach, powstałe wcześniej skosy i frezy na deskach i zgromadzonych odpadach z drewna konstrukcyjnego.

4. Budowę klasycznego domku, rozpoczynamy od utworzenia ramy lub skrzynki. Mogą to być elementy, połączone ze sobą w dowolny kształt i w dowolnej konfiguracji. Połączcie je ze sobą przy pomocy wkrętów do drewna. W utworzonej konstrukcji umieśćcie zgromadzone, drobniejsze materiały. Najlepiej od razu wypełnić większość powstałej przestrzeni, drewnianym plastrem. Wymierzcie odpowiednią średnicę i „grubość” (względem głębokości wybudowanej konstrukcji), i przy pomocy piły ręcznej, odetnijcie plaster. Użyjcie wkrętarki, wierteł do drewna oraz otwornic i wytnijcie w nim otwory różnej średnicy i głębokości (część otworów warto przewiercić na wylot).

6. Umieśćcie gotowy domek pomiędzy roślinami w ogrodzie i czekajcie cierpliwie na zimowych lokatorów ;) A kogo min. możecie się spodziewać, zobaczycie poniżej:5. Kiedy umieścicie już plaster drewna w Waszej konstrukcji, pozostałe wolne przestrzenie wypełnijcie na „ ścisk”, bambusami, patykami, posuszem, itd. Bambusy i patyki przycinamy oczywiście uprzednio, na pożądaną długość. Najlepiej użyć do tego ręcznego sekatora uniwersalnego.

Biedronka

Małe żuki           

Motyle nocne                

Kowal bezskrzydły   

Podjęty projekt, ma za zadanie udowodnić, że do budowy domku dla owadów, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz ogromu czasu i pieniędzy. Do budowy domków wykorzystano wyłącznie rzeczy pozbierane w garażu. Poniżej nasza relacja z „placu budowy” oraz krótki poradnik know-how!

Najnowsze wpisy

 • Wiosenne Cięcia
  Wiosenne Cięcia
  Podstawowa zasada dotycząca cięć, sprowadza się do tego, że nie tniemy wiosną krzewów kwitnących wiosną oraz wczesnym latem jak np. forsycja, wczesne tawuły czy niektóre hortensje Tniemy za to rośliny kwitnące latem i jesienią. Wiosną masę pracy mają mali i więksi „sadownicy”. O tej porze roku z krzewów owocowych usuwamy najstarsze pędy (zazwyczaj te najgrubsze) a także wszystkie uszkodz
 • KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  Posiadasz swój kawałek trawnika, który uwielbiasz pielęgnować? POCHWAL SIĘ TYM ! Startujemy z wypasionym, wiosennym konkursem! Jedyne co musisz zrobić to pokazać nam etapy w których przygotowujesz swój ogród na wiosnę, a my nagrodzimy najlepsze efekty ! Zasady konkursu są bardzo proste
 • Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wraz z pierwszym wiosennym słońcem, co raz śmielej wychodzimy do naszych ogrodów. Jednak to, co w nich zastajemy po długich zimowych miesiącach, zazwyczaj nie napawa optymizmem. Żeby nie nabawić się niepotrzebnych frustracji, warto do tematu porządków wiosennych podejść metodycznie. Zastanówcie się jakie zadania przed Wami stoją? Dobrze jest je pogrupować, co pozwala rozsądnie rozłożyć wszystkie prace w czasie.
 • TARGI GARDENIA 2019
  TARGI GARDENIA 2019
  20-23 Lutego w Poznaniu odbyły się coroczne targi ogrodowe GARDENIA. Nie zabrakło tam również stoiska VERTO  Na wydarzeniu prezentowaliśmy nowości z serii ogród takie jak:  - zraszacze oscylacyjne- wąż rozciągliwy - złączki - szpadle do sadzonek- kosiarki i rekuperator - narzędza ręczne - akcesoria  "Targi GARDEN
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej