Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków

Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne.

Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon. Przeciętny gatunek potrzebuje około 6 tygodni, aby ukorzenić się w gruncie. Jeśli nie zdąży, a zaskoczą go przymrozki – przemarznie. Thuje najczęściej wykorzystywane są jako rośliny żywopłotowe, także przez wzgląd na ogromną tolerancję na cięcie.

Ofertę sekatorów do cięcia znajdziesz tutaj

Dobrze wyglądający żywopłot, wymaga jednak przemyślanej koncepcji i dokładności działania. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, a docelowo planujemy żywopłot nie wyższy niż 2m, minimalna rozstawa dla Thuja 'Smaragd' to 50 cm.

  • Ustawcie rośliny w osłonach co pożądaną odległość
  • Sprawdźcie czy macie odpowiednią ilość sztuk na planowaną obsadę
  • Pilnujcie by rośliny ustawione były w linii

Domierzać należy także ponownie, każdą sztukę już podczas samego sadzenia. Zawsze "wkradnie" się jakieś przesunięcie, które po paru metrach całkowcie zburzy naszą koncepcję.

Dołek powinien być około dwukrotnie większy niż osłona. Przygotuj odpowiednie podłoże, zasyp dołek a następnie zalej porządnie wodą (powinna stać do połowy głębokości dołka). Delikatnie wyciągnij roślinę z osłony i rozluźnij bryłę korzeniową. Teraz w powstałym wcześniej błocie, umieszczamy naszą thuje i delikatnie przysypujemy. Kiedy woda osiądzie, dosypujemy ziemi, dogniatamy roślinę.

Zwróćcie szczególną uwagę, by posadzić drzewko na odpowiedniej wysokości (tak samo jak w osłonie). Posadzone zbyt nisko lub wysoko będzie się męczyć, zamiast wykorzystać siły witalne na ukorzenianie w nowym miejscu. Oczywiście na koniec całość podlewamy. Wspominając o żywopłotach, nie można nie powiedzieć kilku słów na temat "strzyżenia". Trzeba tu stwierdzić, gęsty niczym ściana żywopłot z thuj, wymaga cięcia 4-5 razy w ciągu trwania okresu wegetacyjnego! Pierwsze strzyżenie wykonujemy wiosną, po ustąpieniu przymrozków (także tych nocnych), ostatnie około półtora miesiąca, przed nastaniem zimna (temperatury poniżej 0º). Sześć kroków, które zapewnią Ci sukces podczas sadzenia.

 1. Zadbajcie, by sadzenie odbyło się najpóźniej 6 tygodni przed nadejściem przymrozków
 2. Zaplanujcie odpowiednią rozstawę
 3. Odpowiednio przygotujcie dołek
 4. "Zaprawcie" dołek wodą
 5. Rozluźnijcie bryłę korzeniową i posadźcie roślinę
 6. Regularnie podlewajcie !!! (przynajmniej w pierwszych kilku tygodniach po posadzeniu)

ZOBACZCIE SERIĘ FILMÓW PORADNICZYCH VERTO:

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej