Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków

Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne.

Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon. Przeciętny gatunek potrzebuje około 6 tygodni, aby ukorzenić się w gruncie. Jeśli nie zdąży, a zaskoczą go przymrozki – przemarznie. Thuje najczęściej wykorzystywane są jako rośliny żywopłotowe, także przez wzgląd na ogromną tolerancję na cięcie.

Ofertę sekatorów do cięcia znajdziesz tutaj

Dobrze wyglądający żywopłot, wymaga jednak przemyślanej koncepcji i dokładności działania. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, a docelowo planujemy żywopłot nie wyższy niż 2m, minimalna rozstawa dla Thuja 'Smaragd' to 50 cm.

  • Ustawcie rośliny w osłonach co pożądaną odległość
  • Sprawdźcie czy macie odpowiednią ilość sztuk na planowaną obsadę
  • Pilnujcie by rośliny ustawione były w linii

Domierzać należy także ponownie, każdą sztukę już podczas samego sadzenia. Zawsze "wkradnie" się jakieś przesunięcie, które po paru metrach całkowcie zburzy naszą koncepcję.

Dołek powinien być około dwukrotnie większy niż osłona. Przygotuj odpowiednie podłoże, zasyp dołek a następnie zalej porządnie wodą (powinna stać do połowy głębokości dołka). Delikatnie wyciągnij roślinę z osłony i rozluźnij bryłę korzeniową. Teraz w powstałym wcześniej błocie, umieszczamy naszą thuje i delikatnie przysypujemy. Kiedy woda osiądzie, dosypujemy ziemi, dogniatamy roślinę.

Zwróćcie szczególną uwagę, by posadzić drzewko na odpowiedniej wysokości (tak samo jak w osłonie). Posadzone zbyt nisko lub wysoko będzie się męczyć, zamiast wykorzystać siły witalne na ukorzenianie w nowym miejscu. Oczywiście na koniec całość podlewamy. Wspominając o żywopłotach, nie można nie powiedzieć kilku słów na temat "strzyżenia". Trzeba tu stwierdzić, gęsty niczym ściana żywopłot z thuj, wymaga cięcia 4-5 razy w ciągu trwania okresu wegetacyjnego! Pierwsze strzyżenie wykonujemy wiosną, po ustąpieniu przymrozków (także tych nocnych), ostatnie około półtora miesiąca, przed nastaniem zimna (temperatury poniżej 0º). Sześć kroków, które zapewnią Ci sukces podczas sadzenia.

 1. Zadbajcie, by sadzenie odbyło się najpóźniej 6 tygodni przed nadejściem przymrozków
 2. Zaplanujcie odpowiednią rozstawę
 3. Odpowiednio przygotujcie dołek
 4. "Zaprawcie" dołek wodą
 5. Rozluźnijcie bryłę korzeniową i posadźcie roślinę
 6. Regularnie podlewajcie !!! (przynajmniej w pierwszych kilku tygodniach po posadzeniu)

ZOBACZCIE SERIĘ FILMÓW PORADNICZYCH VERTO:

Najnowsze wpisy

 • Wiosenne Cięcia
  Wiosenne Cięcia
  Podstawowa zasada dotycząca cięć, sprowadza się do tego, że nie tniemy wiosną krzewów kwitnących wiosną oraz wczesnym latem jak np. forsycja, wczesne tawuły czy niektóre hortensje Tniemy za to rośliny kwitnące latem i jesienią. Wiosną masę pracy mają mali i więksi „sadownicy”. O tej porze roku z krzewów owocowych usuwamy najstarsze pędy (zazwyczaj te najgrubsze) a także wszystkie uszkodz
 • KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  Posiadasz swój kawałek trawnika, który uwielbiasz pielęgnować? POCHWAL SIĘ TYM ! Startujemy z wypasionym, wiosennym konkursem! Jedyne co musisz zrobić to pokazać nam etapy w których przygotowujesz swój ogród na wiosnę, a my nagrodzimy najlepsze efekty ! Zasady konkursu są bardzo proste
 • Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wraz z pierwszym wiosennym słońcem, co raz śmielej wychodzimy do naszych ogrodów. Jednak to, co w nich zastajemy po długich zimowych miesiącach, zazwyczaj nie napawa optymizmem. Żeby nie nabawić się niepotrzebnych frustracji, warto do tematu porządków wiosennych podejść metodycznie. Zastanówcie się jakie zadania przed Wami stoją? Dobrze jest je pogrupować, co pozwala rozsądnie rozłożyć wszystkie prace w czasie.
 • TARGI GARDENIA 2019
  TARGI GARDENIA 2019
  20-23 Lutego w Poznaniu odbyły się coroczne targi ogrodowe GARDENIA. Nie zabrakło tam również stoiska VERTO  Na wydarzeniu prezentowaliśmy nowości z serii ogród takie jak:  - zraszacze oscylacyjne- wąż rozciągliwy - złączki - szpadle do sadzonek- kosiarki i rekuperator - narzędza ręczne - akcesoria  "Targi GARDEN
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej