Co z tą różą ?

Pełnia sezonu. Zdawać by się mogło że ilość ogrodowych obowiązków nieco się zmniejszyła. Wszystko zależy jednak od tego, jak bardzo wymagające rośliny zaprosiliśmy do swojego ogrodu. Róże, przez wielu uważane za królowe kwiatów, należą właśnie do takich bardzo “roszczeniowych lokatorów”. Niemalże nie ma w ciągu sezonu miesiąca, w którym nie znalazłoby się wokół tego gatunku jakieś zadanie do wykonania. Niemniej trzeba przyznać, że mało kto potrafi się oprzeć jej wdziękom jeśli zadbamy o jej dobre samopoczucie ;)

W lipcu jesteśmy już dawno po wiosennych cięciach, także sanitarnych. Jeśli nie czuliśmy się jednak zbyt pewnie w identyfikacji martwych i żywych pędów wczesna wiosną, właśnie teraz powinno już bardzo wyraźnie być widać, co nadaje się do usunięcia. Zdrowe pędy już z całą pewnością “świecą” żywą zielonością, martwe zaś, zrobiły się brunatno-brązowe lub czarne. Nie wycinaj martwych pędów zbyt nisko przy ziemi, sprzyja to rozwojowi chorób. Dobrze jest zostawić ok 10cm. Jeśli cięcie na roślinie wypada np. w pobliżu szczepienia, nie przycinaj pędu zbyt nisko, zawsze pozostaw min. 2 oczka.

Pamiętajcie o zasadzie: martwe, suche pędy, korzystniej ciąć sekatorem kowadełkowym, do zielonych, żywych części, lepiej sprawdzi się typ nożycowy. Także teraz usuwamy u róż kaskadowych przekwitnięte kwiatostany.

Całą ofertę naszych sekatorów ręcznych znajdziecie >> tutaj <<

Jest to też dobry moment na usunięcie ewentualnych niechcianych odrostów (tzw. dziki, wilki). Ich gałązki liściowe składają się z siedmiu listków, przeważnie jaśniejszych i mniejszych od pozostałych na krzewie. Należy je usuwać, gdyż pozostawione niepotrzebnie osłabiają roślinę. Najlepiej wycinać je u samej nasady, gdyż bardzo łatwo odrastają. Higiena i bezpieczeństwo pracy w ogrodzie są zawsze ważne, jednak w przypadku róż należy zwrócić na to szczególną uwagę i to zarówno ze względu na różę jak i samego siebie ;)

Pamiętajcie, by bardzo dokładnie wyczyścić i naostrzyć sekatory. Bez tego w ogóle nie podchodźcie do róży z zamiarem cięcia!

 • Pędy znajdujące się wewnątrz bryły krzewu, skierowane pionowo, obcinamy na prosto (równolegle do ziemi).
 • Pędy znajdujące się na po zewnętrznej stronie, przycinamy z delikatnym skosem, w kierunku od krzewu.

Kolejnym niezbędnym elementem bez którego nie zbliżamy się do róż są porządne rękawice. Dobrze by były stosunkowo wysokie (długie), i posiadały dodatkowe wzmocnienia po obu stronach dłoni. Tak uzbrojeni możemy z powodzeniem ruszać do ogrodu, by spełnić oczekiwania naszych kwiatowych królowych ;)


ZAPRASZAMY DO OBJERZENIA OFERTY NASZYCH SEKATORÓW 

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej