Co z tą różą ?

Pełnia sezonu. Zdawać by się mogło że ilość ogrodowych obowiązków nieco się zmniejszyła. Wszystko zależy jednak od tego, jak bardzo wymagające rośliny zaprosiliśmy do swojego ogrodu. Róże, przez wielu uważane za królowe kwiatów, należą właśnie do takich bardzo “roszczeniowych lokatorów”. Niemalże nie ma w ciągu sezonu miesiąca, w którym nie znalazłoby się wokół tego gatunku jakieś zadanie do wykonania. Niemniej trzeba przyznać, że mało kto potrafi się oprzeć jej wdziękom jeśli zadbamy o jej dobre samopoczucie ;)

W lipcu jesteśmy już dawno po wiosennych cięciach, także sanitarnych. Jeśli nie czuliśmy się jednak zbyt pewnie w identyfikacji martwych i żywych pędów wczesna wiosną, właśnie teraz powinno już bardzo wyraźnie być widać, co nadaje się do usunięcia. Zdrowe pędy już z całą pewnością “świecą” żywą zielonością, martwe zaś, zrobiły się brunatno-brązowe lub czarne. Nie wycinaj martwych pędów zbyt nisko przy ziemi, sprzyja to rozwojowi chorób. Dobrze jest zostawić ok 10cm. Jeśli cięcie na roślinie wypada np. w pobliżu szczepienia, nie przycinaj pędu zbyt nisko, zawsze pozostaw min. 2 oczka.

Pamiętajcie o zasadzie: martwe, suche pędy, korzystniej ciąć sekatorem kowadełkowym, do zielonych, żywych części, lepiej sprawdzi się typ nożycowy. Także teraz usuwamy u róż kaskadowych przekwitnięte kwiatostany.

Całą ofertę naszych sekatorów ręcznych znajdziecie >> tutaj <<

Jest to też dobry moment na usunięcie ewentualnych niechcianych odrostów (tzw. dziki, wilki). Ich gałązki liściowe składają się z siedmiu listków, przeważnie jaśniejszych i mniejszych od pozostałych na krzewie. Należy je usuwać, gdyż pozostawione niepotrzebnie osłabiają roślinę. Najlepiej wycinać je u samej nasady, gdyż bardzo łatwo odrastają. Higiena i bezpieczeństwo pracy w ogrodzie są zawsze ważne, jednak w przypadku róż należy zwrócić na to szczególną uwagę i to zarówno ze względu na różę jak i samego siebie ;)

Pamiętajcie, by bardzo dokładnie wyczyścić i naostrzyć sekatory. Bez tego w ogóle nie podchodźcie do róży z zamiarem cięcia!

 • Pędy znajdujące się wewnątrz bryły krzewu, skierowane pionowo, obcinamy na prosto (równolegle do ziemi).
 • Pędy znajdujące się na po zewnętrznej stronie, przycinamy z delikatnym skosem, w kierunku od krzewu.

Kolejnym niezbędnym elementem bez którego nie zbliżamy się do róż są porządne rękawice. Dobrze by były stosunkowo wysokie (długie), i posiadały dodatkowe wzmocnienia po obu stronach dłoni. Tak uzbrojeni możemy z powodzeniem ruszać do ogrodu, by spełnić oczekiwania naszych kwiatowych królowych ;)


ZAPRASZAMY DO OBJERZENIA OFERTY NASZYCH SEKATORÓW 

Najnowsze wpisy

 • Wiosenne Cięcia
  Wiosenne Cięcia
  Podstawowa zasada dotycząca cięć, sprowadza się do tego, że nie tniemy wiosną krzewów kwitnących wiosną oraz wczesnym latem jak np. forsycja, wczesne tawuły czy niektóre hortensje Tniemy za to rośliny kwitnące latem i jesienią. Wiosną masę pracy mają mali i więksi „sadownicy”. O tej porze roku z krzewów owocowych usuwamy najstarsze pędy (zazwyczaj te najgrubsze) a także wszystkie uszkodz
 • KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  Posiadasz swój kawałek trawnika, który uwielbiasz pielęgnować? POCHWAL SIĘ TYM ! Startujemy z wypasionym, wiosennym konkursem! Jedyne co musisz zrobić to pokazać nam etapy w których przygotowujesz swój ogród na wiosnę, a my nagrodzimy najlepsze efekty ! Zasady konkursu są bardzo proste
 • Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wraz z pierwszym wiosennym słońcem, co raz śmielej wychodzimy do naszych ogrodów. Jednak to, co w nich zastajemy po długich zimowych miesiącach, zazwyczaj nie napawa optymizmem. Żeby nie nabawić się niepotrzebnych frustracji, warto do tematu porządków wiosennych podejść metodycznie. Zastanówcie się jakie zadania przed Wami stoją? Dobrze jest je pogrupować, co pozwala rozsądnie rozłożyć wszystkie prace w czasie.
 • TARGI GARDENIA 2019
  TARGI GARDENIA 2019
  20-23 Lutego w Poznaniu odbyły się coroczne targi ogrodowe GARDENIA. Nie zabrakło tam również stoiska VERTO  Na wydarzeniu prezentowaliśmy nowości z serii ogród takie jak:  - zraszacze oscylacyjne- wąż rozciągliwy - złączki - szpadle do sadzonek- kosiarki i rekuperator - narzędza ręczne - akcesoria  "Targi GARDEN
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej