Fakty i mity o technologii Li-Ion

Akumulatory w technologii litowo-jonowej (Li-Ion) to obecnie najbardziej popularna forma zasilania elektronarzędzi i urządzeń bezprzewodowych. Ich główną zaletą jest brak tzw. efektu pamięci, co oznacza, że można je doładowywać w dowolnym momencie.

Akumulator Li-Ion gromadzi także znacznie więcej energii przy zachowaniu tej samej wagi, co jego poprzednik – akumulator niklowo-kadmowy (Ni-Cd).

Ze względu na stale rosnącą popularność technologii Li-Ion w branży narzędziowej, powstały na jej temat liczne opinie, które bardzo często mijają się z prawdą.

W tym artykule postaramy przedstawić kilka fatów i mitów dotyczących akumulatorów litowo- jonowych. 

Mit: Akumulatory Li-Ion są niebezpieczne i mogą wybuchnąć.  W elektronarzędziach stosowane są obecnie dobrej jakości akumulatory w technologii Li-lon, które posiadają tzw. zabezpieczenie elektroniczne. Takie zabezpieczenie kontroluje przebieg procesu ładowania i rozładowywania oraz chroni akumulator przed przeciążeniem i przegrzaniem. Reasumując, akumulatory Li-Ion są całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że elektronarzędzie jest eksploatowane poprawnie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Mit: Akumulatory Li-Ion należy przechowywać rozładowane w lodówce Żaden akumulator nie powinien być rozładowany do końca. Nie należy też przechowywać akumulatora w zbyt niskich lub w zbyt wysokich temperaturach. Jeśli akumulator będzie przechowywany w ujemnej temperaturze, energia którą możemy z niego odzyskać będzie znacznie mniejsza. Z kolei, jeżeli temperatura akumulatora w technologii Li-Ion będzie zbyt wysoka to ładowarka nie rozpocznie ładowania. Zaleca się więc przechowywanie akumulatorów Li-Ion naładowanych, w temperaturze pokojowej.

Mit: Akumulator Li-Ion przed użyciem powinno się sformatować. Każdy akumulator Li-Ion, po wyjściu z fabryki, jest naładowany i gotowy do użycia. Pracę z elektronarzędziem zasilanym tą technologią możemy rozpocząć zaraz po wyjęciu go z opakowania. Akumulator litowo-jonowy możemy doładować w dowolnym momencie (poziom naładowania baterii można często sprawdzić na samym urządzeniu). Warto jednak pamiętać, że każdy akumulator ma określoną ilość cykli ładowania jakie jest w stanie wytrzymać, a każde kolejne doładowanie jest częścią takiego cyklu.

Prawda: Akumulator Li-Ion powinien mieć wskaźnik naładowania, bo inaczej nie wiadomo kiedy się rozładuje Akumulatory Li-Ion w elektronarzędziach są kontrolowane przez zabezpieczenia elektroniczne, które dbają o to aby przy minimalnym napięciu wyłączyć urządzenie. Elektronarzędzia z akumulatorami Li-Ion nie słabną gdy akumulator się rozładowuje, tylko po prostu się wyłączają. Dla przeciętnego użytkownika wygodniej jest więc jeśli urządzenie lub akumulator ma wskaźnik poziomu naładowania.

Prawda: Akumulator Li-Ion jest lżejszy niż Ni-Cd. Akumulatory Li-Ion mogą być nawet trzykrotnie lżejsze od akumulatorów poprzednich technologii. Wynika to z większej gęstości energii w akumulatorach typu Li-Ion – wyższego napięcia jednego ogniwa. Technologia Li-Ion, jak każda inna, ma swoje wady i zalety, ale nie ulega wątpliwości, że to obecnie najbardziej innowacyjny i najwygodniejszy system zasilania urządzeń akumulatorowych. Na rynku elektronarzędzi pojawiają się coraz to ciekawsze sposoby wykorzystania akumulatorów litowo-jonowych.

Jedną z takich nowości jest system akumulatorowy VES marki VERTO. To nowoczesne rozwiązanie w technologii Li-Ion, które umożliwia stosowanie jednego akumulatora do wielu urządzeń. Więcej o systemie akumulatorowym VES można przeczytać tutaj.

Najnowsze wpisy

Pokaż więcej