Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START

Wraz z pierwszym wiosennym słońcem, co raz śmielej wychodzimy do naszych ogrodów. Jednak to, co w nich zastajemy po długich zimowych miesiącach, zazwyczaj nie napawa optymizmem. Żeby nie nabawić się niepotrzebnych frustracji, warto do tematu porządków wiosennych podejść metodycznie.  Zastanówcie się jakie zadania przed Wami stoją? Dobrze jest je pogrupować, co pozwala rozsądnie rozłożyć wszystkie prace w czasie.

Wielkie sprzątanie – po sezonie zimowym „problemem” są na pewno zielone śmieci. Liście, patyki, gałęzie, etc., którym od kilku miesięcy pozwalamy leżeć tam gdzie natura je ulokowała, powodują wizualny chaos. Czy chodzi jednak tylko o wygląd? Nie! Zalegające resztki roślinne pod wpływem rosnącej temperatury i wiosennej wilgotności zaczynają procesy gnilne, co nie jest korzystne ani dla gleby, ani dla budzącej się spod tej warstwy „śmieci” tegorocznej roślinności.

Mała architektura i narzędzia – po zimie uważnie przyjrzyjcie się nawierzchniom, altankom, płotkom, itd. Chcąc zachować ich trwałość i ładny wygląd, wszelkie uszkodzenia, należy oczyścić i naprawić przed rozpoczęciem sezonu. W zależności od materiału z jakiego „konserwowany” obiekt jest wykonany, dobieramy odpowiednie preparaty z ogólnodostępnych sklepów. Zanim na dobre zabierzemy się do pracy, wypadało by jeszcze, zrobić przegląd narzędzi (jeśli nie zrobiliście tego zimą;)). Czyszczenie, ostrzenie i smarowanie to obowiązkowe SPA dla Waszych ogrodowych „pomocników” ;).


Rośliny
– nie zapomnijcie o osłonach! Rośliny zbyt długo przykryte włókniną, zaczynają o tej porze roku cierpieć deficyt światła, ale także mogą się zaparzyć czy zgnić. Ponadto, zszarzałe po zimie materiały „osłonowe” ,nie stanowią już żadnej dekoracji.

Praca z glebą – odpowiednio przygotowane podłoże, zapewni Waszemu ogrodowi dobry start w nowym roku. Spulchnianie, równanie i wyznaczanie rabat (także tych przeznaczonych pod siew), zasilenie kompostem czy bio humusem, to podstawowe zabiegi, które warto wykonywać na otwarcie sezonu. Ponadto oczyszczone i wyrównane rabaty wprowadzają do ogrodu ład, czystość i porządek.

Trawnik - z pewnością jest po zimie spragniony grabienia. Przede wszystkim należy „wydrapać” z niego wszelkie nagromadzone podczas zimy zielone odpady. Twardą powierzchnię gleby dobrze jest napowietrzyć (przez nakłuwanie). Zabieg ten spulchnia podłoże a dodatkowo wpuszcza tlen w niższe warstwy gleby, co korzystnie wpływa na kiełkujące źdźbła. Dla spektakularnego efektu wizualnego dobrze jest także odświeżyć linię (kształt) trawnika. Jeśli Wasza murawa nie jest obrzeżona, wzdłuż jej granic, zróbcie po prostu „nacięcie” na głębokość szpadla i szerokości ok. 2cm.

Oczko wodne – wymaga oczyszczenia z nagromadzonych zimą zielonych śmieci. Jeśli posiadacie ryby, dobrze także sprawdzić stan zanieczyszczenia oraz odczyn wody. Do dzieła! Pierwszy krok do pięknego ogrodu to generalne porządki !

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej porady o wiosennych porzadkach :D 

Najnowsze wpisy

 • Najważniejsze zasady podlewania ogrodu
  Najważniejsze zasady podlewania ogrodu
  Podlewanie to najistotniejsza czynność podczas pielęgnacji roślin. Obecność wody decyduje nie tylko o wzroście i zdrowiu, ale przede wszystkim o ich życiu. Niewłaś
 • Kompostowanie
  Kompostowanie
  Jak przy większości zagadnień ogrodowych sprawa wydaje się prosta, dokąd nie zaczniemy zgłębiać tematu na poważnie. Co i jak kompostować? Jak i czy w ogóle się da, uniknąć nieprzyjemnego odoru rozkładu? Ile trwa produkcja komp
 • Wiosenne Cięcia
  Wiosenne Cięcia
  Podstawowa zasada dotycząca cięć, sprowadza się do tego, że nie tniemy wiosną krzewów kwitnących wiosną oraz wczesnym latem jak np. forsycja, wczesne tawuły czy niektóre hortensje Tniemy za to rośliny kwitnące latem i jesienią. Wiosną masę pracy mają mali i więksi „sadownicy”. O tej porze roku z krzewów owocowych usuwamy najstarsze pędy (zazwyczaj te najgrubsze) a także wszystkie uszkodz
 • KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  Posiadasz swój kawałek trawnika, który uwielbiasz pielęgnować? POCHWAL SIĘ TYM !Startujemy z wypasionym, wiosennym konkursem! Jedyne co musisz zrobić to pokazać nam etapy w których przygotowujesz swój ogród na wiosnę, a my nagrodzimy najlepsze efekty !Zasady konkursu są bardzo proste
 • Zobacz wszystkieZobacz wszystkie

Pokaż więcej