Wiosenne Cięcia

Podstawowa zasada dotycząca cięć, sprowadza się do tego, że nie tniemy wiosną krzewów kwitnących wiosną oraz wczesnym latem jak np. forsycja, wczesne tawuły czy niektóre hortensje

Tniemy za to rośliny kwitnące latem i jesienią. Wiosną masę pracy mają mali i więksi „sadownicy”. O tej porze roku z krzewów owocowych usuwamy najstarsze pędy (zazwyczaj te najgrubsze) a także wszystkie uszkodzone i te nadmiernie zagęszczające koronę (pędy krzyżujące się i wzajemnie w siebie wrastające). Drzewom owocowym formujemy pożądany kształt, a ich pędy skracamy 1/2 ,1/3 długości. Przewodniki („przedłużenie pnia” - zazwyczaj najwyższy, najgrubszy, skierowany pionowo do góry ) drzew owocowych przycinamy nieznacznie, chyba, że roślina osiągnęła już pożądaną wysokość. Podczas skracania pędów bocznych , pamiętajcie o pozostawieniu na szczycie pędu, oczka (małego zielonego pączka), skierowanego na zewnątrz. Pozwoli to budować roślinie rozłożysty kształt korony. Pierwsze po zimowe miesiące to także idealny moment na przeprowadzenie cięć sanitarnych (usunięcie chorych, połamanych pni i gałęzi) i cięć odmładzających (usunięcie starych, zmurszałych pni i gałęzi). Pod ostrza nożyc dobrze wziąć teraz żywopłoty. Skracamy je do pożądanej wysokości i nadajemy im formę.

Coroczne, wiosenne cięcia, powodują nowe rozgałęzienia blisko nasady pędów i w efekcie, zagęszczenie się „korony” żywopłotu.

Pamiętajcie! Gęsty ”jak ściana” żywopłot, wymaga prowadzenia od momentu posadzenia.

Nie bójcie się cięć! Pędy z powodzeniem można skracać o 1/3 długości.

Wiosenne cięcia róż zależą od gatunku. Na różach wytwarzających pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, zostawiamy ok. 5 zdrowych pędów oraz tniemy je na wysokości 7-10 oczka. Róże bukietowe ścinamy krótko, pozostawiając 2-3 oczka. Róże z grupy floribunda (wielokwiatowe) przycinamy na 5 do 10 oczek, w zależności jakiego efektu oczekujemy. Skracając pędy uzyskamy dorodne, ale nie liczne kwiaty na długich łodygach. Pozostawiając pędy dłuższe, możemy spodziewać się większej ilości, drobniejszych kwiatów. Pędy róż zawsze przycinamy ok. 0,5cm od pąka zewnętrznego. Zachowajcie ostrożność podczas wiosennego cięcia hortensji! Często zdarza się, że hortensje nie kwitną. Powodem może być przemarznięcie pąków kwiatowych ale także nieprawidłowo przeprowadzone cięcia. Hortensje z grupy bukietowych (z groniastym kwiatem) tniemy skracając tegoroczne pędy do długości ok czterech pąków oraz usuwamy tzw. pędy szkieletowe (najgrubsze, najstarsze pędy rosnące wewnątrz krzewu). Hortensje z grupy ogrodowych (te z kulistym kwiatem),wypuszczają pąki kwiatowe na wiosnę – przycięcie długich pędów jednorocznych o tej porze roku, uniemożliwi roślinie kwitnienie w nadchodzącym sezonie!

5 PODSTAWOWYCH ZASAD CIĘCIA

1. Przystępując do cięć, pamiętajcie o tym , że każdy gatunek i odmiana, ma swój naturalny pokrój, kształt i wielkość. Nie starajcie się zbytnio ingerować w naturalne preferencje rośliny, to pozwoli zachować jej dobrą kondycję i estetyczny wygląd.
2. Pamiętajcie o zachowaniu terminarza cięć i rozplanowaniu prac w suchy słoneczny dzień.
3. Dobierzcie narzędzia adekwatne do czynności. Grube konary najlepiej przycinać piłą, gałęzie lub grube pędy, piłką typu „lisi ogon”, mniejsze gałązki sekatorem.
4. Wiosna to także czas przycinania roślin iglastych. „Iglaki” jednak najczęściej nie tworzą nowych odrostów, dlatego nie pozbawiajcie ich najgrubszych gałęzi. Aby utrzymać ładny pokrój i gęstość rośliny, należy przycinać najmłodsze pędy dwukrotnie w ciągu sezonu ( wiosną i późnym latem).
5. Nie zaniedbujcie zabezpieczania ran po dużych cięciach (np. po usunięciu konarów czy grubych gałęzi). Ranę najlepiej posmarować ogólno dostępną w marketach ogrodniczych maścią do tego celu

Najnowsze wpisy

Pokaż więcej