Podlewanie - co po prostu trzeba wiedzieć na ten temat !

Podlewanie, to w sezonie letnim codzienność.

Ta z pozoru błaha czynność, jeśli wykonana jest bez staranności i namysłu może wyrządzić w naszym ogrodzie oraz budżecie trochę szkód. Podstawowe zasady podlewania roślin zdają się być powszechnie znane. 

 • Przede wszystkim nie podlewamy w pełnym słońcu. 

Dlaczego jednak nie powinniśmy nawadniać naszego ogrodu, właśnie wtedy kiedy najprzyjemniej stoi się ze szlauchem?

Po pierwsze krople deszczu pozostające na liściach mogą zadziałać jak soczewki, co prowadzi do poparzeń, odbarwień liści czy zasychania młodych pędów.

Po drugie, podlewając w pełnym słońcu i przy wysokiej temperaturze narażamy się na spore straty wody w wyniku bardzo intensywnego parowania, nie wspominając już o tym, że do naszych roślin dociera wtedy mniej wody niż nam się wydaje ;)

 • Najlepszą porą na nawadnianie naszego ogrodu jest oczywiście poranek lub wczesny wieczór. 

Ważne, by zdążyć zanim się ściemni. Po zachodzie słońca rośliny idą “spać”! Jeśli podlewacie po zmroku, Wasz ogród pobiera resztki pozostałej w glebie wilgoci dopiero rano, po wschodzie słońca.

 • Trzeba tu także wspomnieć o podlewaniu trawników. 

Zasada jest ta sama z tym, że w wypadku murawy najczęstszą konsekwencją nocnego podlewania jest “atak mchów”. Owszem, nawadniając trawnik po zmroku, “dokarmiacie” jedynie mech.

Wiecie już z pewnością jaka pora jest na ten zabieg optymalna. Jeśli nawadnianiem ogrodu zajmuje się system nawadniający, tu Wasza rola się kończy. Inaczej kwestia się ma, jeśli podlewanie odbywa się za sprawą Waszych rąk, przy pomocy szlaucha. I tu należałoby zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór strumienia wody w odniesieniu do różnych gatunków roślin.

Gatunki o delikatnych kwiatach (np. ostróżka, szałwia, tawułka) i wiotkich pędach (np. parzydło leśne, buddleja) podlewajcie strumieniem bardziej rozproszonym, silnego strumienia z powodzeniem używać możecie do podlewania “masywniejszych” drzew i krzewów. Niektóre gatunki jak np.: rhododendron, nie znoszą “polewania” po liściach, tu także warto dobrać odpowiedni tryb w pistolecie, aby zbyt silny strumień wody nie odsłonił spod ziemi i nie uszkodził bryły korzeniowej. Po chwili obserwacji sami jednak zorientujecie się jaki strumień wody najlepiej odpowiada poszczególnym roślinom w Waszym ogrodzie.

Ważne by mieć w czym wybierać ;) Dlatego dobrze wyposażyć się w pistolet do podlewania oferujący co najmniej kilka różnych trybów. Zwróćcie także uwagę na opcję blokady strumienia i ergonomiczność samego pistoletu.

Pozostaje nam życzyć dobrej zabawy podczas podlewania i testowania Waszych pistoletów w upalne dni !

A całą ofertę pistoletów VERTO zobacz >> tutaj <<

Zapraszamy do obejrzenia filmu - Jak samodzielnie złożyć system nawadnijący

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej