Podlewanie - co po prostu trzeba wiedzieć na ten temat !

Podlewanie, to w sezonie letnim codzienność.

Ta z pozoru błaha czynność, jeśli wykonana jest bez staranności i namysłu może wyrządzić w naszym ogrodzie oraz budżecie trochę szkód. Podstawowe zasady podlewania roślin zdają się być powszechnie znane. 

 • Przede wszystkim nie podlewamy w pełnym słońcu. 

Dlaczego jednak nie powinniśmy nawadniać naszego ogrodu, właśnie wtedy kiedy najprzyjemniej stoi się ze szlauchem?

Po pierwsze krople deszczu pozostające na liściach mogą zadziałać jak soczewki, co prowadzi do poparzeń, odbarwień liści czy zasychania młodych pędów.

Po drugie, podlewając w pełnym słońcu i przy wysokiej temperaturze narażamy się na spore straty wody w wyniku bardzo intensywnego parowania, nie wspominając już o tym, że do naszych roślin dociera wtedy mniej wody niż nam się wydaje ;)

 • Najlepszą porą na nawadnianie naszego ogrodu jest oczywiście poranek lub wczesny wieczór. 

Ważne, by zdążyć zanim się ściemni. Po zachodzie słońca rośliny idą “spać”! Jeśli podlewacie po zmroku, Wasz ogród pobiera resztki pozostałej w glebie wilgoci dopiero rano, po wschodzie słońca.

 • Trzeba tu także wspomnieć o podlewaniu trawników. 

Zasada jest ta sama z tym, że w wypadku murawy najczęstszą konsekwencją nocnego podlewania jest “atak mchów”. Owszem, nawadniając trawnik po zmroku, “dokarmiacie” jedynie mech.

Wiecie już z pewnością jaka pora jest na ten zabieg optymalna. Jeśli nawadnianiem ogrodu zajmuje się system nawadniający, tu Wasza rola się kończy. Inaczej kwestia się ma, jeśli podlewanie odbywa się za sprawą Waszych rąk, przy pomocy szlaucha. I tu należałoby zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór strumienia wody w odniesieniu do różnych gatunków roślin.

Gatunki o delikatnych kwiatach (np. ostróżka, szałwia, tawułka) i wiotkich pędach (np. parzydło leśne, buddleja) podlewajcie strumieniem bardziej rozproszonym, silnego strumienia z powodzeniem używać możecie do podlewania “masywniejszych” drzew i krzewów. Niektóre gatunki jak np.: rhododendron, nie znoszą “polewania” po liściach, tu także warto dobrać odpowiedni tryb w pistolecie, aby zbyt silny strumień wody nie odsłonił spod ziemi i nie uszkodził bryły korzeniowej. Po chwili obserwacji sami jednak zorientujecie się jaki strumień wody najlepiej odpowiada poszczególnym roślinom w Waszym ogrodzie.

Ważne by mieć w czym wybierać ;) Dlatego dobrze wyposażyć się w pistolet do podlewania oferujący co najmniej kilka różnych trybów. Zwróćcie także uwagę na opcję blokady strumienia i ergonomiczność samego pistoletu.

Pozostaje nam życzyć dobrej zabawy podczas podlewania i testowania Waszych pistoletów w upalne dni !

A całą ofertę pistoletów VERTO zobacz >> tutaj <<

Zapraszamy do obejrzenia filmu - Jak samodzielnie złożyć system nawadnijący

Najnowsze wpisy

 • Wiosenne Cięcia
  Wiosenne Cięcia
  Podstawowa zasada dotycząca cięć, sprowadza się do tego, że nie tniemy wiosną krzewów kwitnących wiosną oraz wczesnym latem jak np. forsycja, wczesne tawuły czy niektóre hortensje Tniemy za to rośliny kwitnące latem i jesienią. Wiosną masę pracy mają mali i więksi „sadownicy”. O tej porze roku z krzewów owocowych usuwamy najstarsze pędy (zazwyczaj te najgrubsze) a także wszystkie uszkodz
 • KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  KONKURS – WIOSNA W OGRODZIE Z VERTO
  Posiadasz swój kawałek trawnika, który uwielbiasz pielęgnować? POCHWAL SIĘ TYM ! Startujemy z wypasionym, wiosennym konkursem! Jedyne co musisz zrobić to pokazać nam etapy w których przygotowujesz swój ogród na wiosnę, a my nagrodzimy najlepsze efekty ! Zasady konkursu są bardzo proste
 • Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wiosenne porządki w ogrodzie - CZAS START
  Wraz z pierwszym wiosennym słońcem, co raz śmielej wychodzimy do naszych ogrodów. Jednak to, co w nich zastajemy po długich zimowych miesiącach, zazwyczaj nie napawa optymizmem. Żeby nie nabawić się niepotrzebnych frustracji, warto do tematu porządków wiosennych podejść metodycznie. Zastanówcie się jakie zadania przed Wami stoją? Dobrze jest je pogrupować, co pozwala rozsądnie rozłożyć wszystkie prace w czasie.
 • TARGI GARDENIA 2019
  TARGI GARDENIA 2019
  20-23 Lutego w Poznaniu odbyły się coroczne targi ogrodowe GARDENIA. Nie zabrakło tam również stoiska VERTO  Na wydarzeniu prezentowaliśmy nowości z serii ogród takie jak:  - zraszacze oscylacyjne- wąż rozciągliwy - złączki - szpadle do sadzonek- kosiarki i rekuperator - narzędza ręczne - akcesoria  "Targi GARDEN
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej