Grabie “grabiom” nie równe

Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów.

Poniżej poradnik, w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku.

Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.

TRADYCYJNE GRABIE METALOWE

Ich zęby są prostokątne, często delikatnie rozszerzają się ku górze. Mają ok 10 cm wysokości. Tworzą one "grabisko" przeciętnej szerokości ok 60 cm i jest ono ustawione prostopadle względem rękojeści. Dzięki masywnym zębom, z łatwością zagłębiają się w trawniku, co jednak wymaga od operatora nieco wysiłku. Dzięki takiemu "przedrapywaniu", nasz trawnik, napowietrzony i nie obciążony zalegającymi resztkami czy filcem będzie się cieszył świetną kondycją. Świetnie sprawdzają się także do usuwania mchu, a także niezbyt głęboko korzeniących się chwastów . Ponadto, żadne prace związane z równaniem terenu, z całą pewnością nie odbędą się bez tego narzędzia.

GRABIE MIOTLASTE (WACHLARZOWE)

Ich przeznaczenie jest oczywiste – służą do zbierania liści z trawników i ciągów pieszych. Dobrze sprawdzają się także, do wyrównywania powierzchni wyżwirowanych. Ich istotną funkcjonalnością jest możliwość regulacji wielkości grabiska, co min. umożliwia pracę, także w wąskich przestrzeniach. Tego typu grabie są dość lekkie, jednak ich długie zęby wyginają się na bardziej zwartych podłożach, co znacząco obniża efektywność pracy.

GRABIE PLASTIKOWE WACHLARZOWE I KRÓTKIE


Zazwyczaj mają krótsze i grubsze zęby niż ich druciani czy metalowi odpowiednicy. Powiedzmy sobie szczerze, grabie plastikowe nie sprawdzają się przy większości prac, są jednak niezastąpione, jeśli chodzi o pielęgnację trawników. Doskonale usuwają wszelkie zanieczyszczenia, w okresach, kiedy nie chcemy naruszać, wierzchniej struktury gleby. Takie grabie można także wykorzystać, do zdejmowania liści czy patyków z powierzchni pokrytych roślinami okrywowymi. Plastikowe zęby, zazwyczaj się odkształcają, pod naciskiem owijających się pędów (w przeciwieństwie do metalowych, które zrywają pędy), nie niszcząc tym samym struktury rośliny. Ponadto, podczas wyboru odpowiedniego narzędzia, dobrze uwzględnić kilka aspektów. Na rynku dostępne są grabie o wyprofilowanym trzonku. Podnoszą one komfort pracy i zmniejszają opór. Dobrze, by trzonek miał nakładkę antypoślizgową, często grabiami pracujemy podczas wilgotnej pogody. Wyślizgujący się co chwilę kijek, na pewno nie ułatwi zadania. ;)
Zwróćcie także uwagę, na ogólną wagę narzędzia oraz jego poręczność.

Najbardziej jednak, ogólna zasada dotycząca grabi brzmi następująco, im szersze grabisko i dłuższy trzonek, tym szybciej wykonacie Waszą pracę.

Bierzcie się do roboty! Nie często zdarza się, że wręcz wypada sobie nieźle "nagrabić"! ;D 

Jak wybrać najlepsze widły?

Podobnie jak w przypadku szpadla, dobre widły przede wszystkim (pomijając aspekty ergonomii i wszelakich ulepszeń) powinny być wykonane z solidnych materiałów, tak, by zęby nie gięły się np. przy podnoszeniu murawy, a trzonek nie “trzeszczał” z wysiłku przy wykonywaniu podstawowych czynności.

Widły to wielofunkcyjne narzędzia ręczne wykorzystywane zarówno w ogrodach i na działkach, ale także w gospodarstwach rolnych czy sadach. W ogrodach często przejmują część zadań przypisywanych dla szpadla. Przy pomocy tego narzędzia między innymi: uprzątniemy liście i resztki organiczne, przerzucimy siano czy inną paszę dla zwierząt hodowlanych, zbierzemy spady owocowe, przerzucimy kompost, poprawimy cyrkulację powietrza gleby. Analogicznie do wielu innych narzędzi, wśród wideł także wyróżniamy parę ich rodzajów. Różnią się one między sobą szerokością i rodzajem zakończenia zębów.

Widły o cienkich i ostrych zębach świetnie sprawdzają się do prac związanych z obsługą kompostownika, napowietrzaniem trawnika czy przesuwaniem (przenoszeniem) wszelkiej materii organicznej.
Widły o zębach szerokich i płaskich (tzw. widły amerykańskie, szerokozębne), doskonale nadają się z kolei do rozbijania/rozdrabniania większych brył np. ziemi, spulchniania gleby, czy mieszaniu podłoża z torfem. Znajdują także zastosowanie w oczyszczaniu brył korzeniowych z ziemi (podczas przesadzania) czy wyciąganiu chwastów z podłoża a także do wykopywania i dzielenia bylin, wykopywania cebul kwiatowych, bulw czy starych karp.

Podsumowując, kiedy wybierzemy już odpowiedni rodzaj wideł pod kątem ich zastosowania, przede wszystkim powinniśmy skupić się na jakości wideł. Pamiętajcie, by sprawdzić przed zakupem najsłabszy element tego narzędzia, czyli połączenie styliska z głowicą. Jeśli narzędzie od nowości ma w tym miejscu “luzy”, z pewnością nie posłuży nam zbyt długo. Warto także zwrócić uwagę na uchwyty. Ich odpowiednie wyprofilowanie (do dłoni) z pewnością przełoży się na komfort i tempo pracy.

>> OBEJRZYJ FILM PRDUKTOWY << 

Najnowsze wpisy

Pokaż więcej