Zdradzieckie szyszki

Wiosna to właściwy czas na podjęcie walki ze szkodnikami iglastych drzew ozdobnych.

W marcu lub na początku kwietnia (w zależności od pogody), powinniśmy wykonać pierwsze opryski, które w znacznym stopniu powinny ograniczyć tegoroczną populację nieproszonego gościa.

Jeśli wśród otaczającej Was szaty roślinnej, znajdują się świerki i modrzewie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ten szkodnik występuje także i u Was. 

Ochojnik świerkowo- modrzewiowy, bo o nim mowa, to rodzaj mszycy i jest chyba jednym z częściej spotykanych niszczycieli. Jeśli spacerując po ogrodzie wczesna wiosną, zauważacie na świerkach “urocze”, zielone szyszeczki, nie dajcie się zwieść - to tegoroczne galasy (domki ochojnika). Dość skomplikowany dwufazowy proces rozwojowy tego owada sprawia, że walka z nim wymaga konsekwencji i cierpliwości.

Właśnie teraz jest dobry moment na “unieruchomienie” owadów przy pomocy preparatu olejowego/parafinowego. Pryskać należy zarówno świerki jak i modrzewie. Jeśli macie na terenie ogrodu bardzo wysokie drzewa, sama drabina i bańka może “nie zdać egzaminu”. Trzeba będzie tu sięgnąć po “mocniejszy” sprzęt z dłuższą dyszą i większymi możliwościami.

Około czerwca, pozostałe jeszcze żywe “szyszki”, należy w miarę możliwości usunąć z drzew i spalić. Wewnątrz galasów znajdują się ochojniki. Pozostawione w śmietniku czy kompoście owady, ukryte bezpiecznie w “domkach”, wyjdą i przelecą ponownie na drzewa. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi tych najwytrwalszych spośród szkodników, w ciągu sezonu, opryski powinniśmy wykonać jeszcze raz lub dwa (w zależności od potrzeby), tym razem jednak, preparatem systemowym, który owady wysysają wraz z sokami rośliny. Nie można jednak zapominać, że taki oprysk jest dla rośliny, trochę jak dla nas antybiotyk: zbyt częste i długie stosowanie wpływa ogólnie na osłabienie organizmu. Dlatego czasem warto zrezygnować z tak intensywnej walki chemicznej na rzecz ręcznego usuwania galasów. O ile preparaty olejowe nie są dla zdrowia niebezpieczne, szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania chemii.

Opryski zawsze wykonujcie w bezwietrzny, pochmurny dzień. Przy silnym słońcu (nawet wiosennym), pozostawione na częściach roślin, krople preparatu, mogą zadziałać jak soczewka i poparzyć roślinę, podmuchy wiatru sprawiają że tracimy kontrolę nad “chmurą” oprysku. Bez względu jednak na rodzaj prac wykorzystujących środki ochrony roślin, zawsze pamiętajcie o maseczkach, okularach, rękawiczkach i odzieży ochronnej.

Bądźcie czujni, uważnie obserwujcie rośliny i odnoście same sukcesy w walce z niszczycielską siłą szkodników! 

Zobaczcie pełną ofertę opryskiwaczy --> Tutaj

oraz dodatkowe akcesoria BHP --> tutaj 

Najnowsze wpisy

 • Czyszczenie mebli ogrodowych i tarasów
  Czyszczenie mebli ogrodowych i tarasów
  Czasem zdarza się, że w amoku wiosennych ogrodowych prac, zapominamy zupełnie o małej architekturze. Wychodzimy do ogrodu, by wreszcie posiedzieć i nacieszyć się obecnością przyrody, tymczasem zakurzone, brudne meble, zszarzały taras i altana której wejście przesłaniają pajęczyny, wcale nie zachęcają do relaksu. Nie zapominajcie o tych, jakże ważnych elementach ogrodu, których konserwację powinniśmy prowadzić zarówno wiosną jak i jesienią.
 • Majowe cięcia
  Majowe cięcia
  Większość wiosennych krzewów kończy już swoje kwitnienie. Pamiętajcie o ich przycinaniu! Na pewno nadszedł już czas na forsycje, pigwowce, lilaki, niektóre tawuły, migdałki czy wierzby miniaturowe. Ponadto właśnie teraz jest właściwy moment na skracanie wrzosów, jeśli zależy Wam na ich zwartym pokroju. Pędy tej zimozielonej krzewinki, skracajcie o ⅓ długości.
 • Jak urządzić mini ogród w blokowisku?
  Jak urządzić mini ogród w blokowisku?
  Ukwiecony balkon to przedłużenie mieszkania. O dobrodziejstwach posiadania balkonu i funkcjach jakie może spełniać nie trzeba chyba nikogo przekonywać: zielony salon, schronienie przed słońcem, kącik do czytania czy wypicia kawy w otoczeniu namiastki środowiska, to tylko niektóre z nich.
 • Zdradzieckie szyszki
  Zdradzieckie szyszki
  Wiosna to właściwy czas na podjęcie walki ze szkodnikami iglastych drzew ozdobnych. W marcu lub na początku kwietnia (w zależności od pogody), powinniśmy wykonać pierwsze opryski, które w znacznym stopniu powinny ograniczyć tegoroczną populację nieproszonego gościa.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej