Wiosenne rozmnażanie wegetatywne

Wiosna to dobry moment na rozmnażanie wegetatywne bylin.


Wiele z nich dla zachowania dobrej kondycji, co kilka lat bezwzględnie trzeba podzielić. Ta forma bezpłciowego rozmnażania 

Jak bezpiecznie dla naszych roślin wykonać taki podział i które rośliny dzielić? Podpowiedź, jak prawidłowo wykonać ten zabieg stanowi wiedza na temat typu korzeni (wygląd części podziemnej).polega właśnie na tym, że “nowy” organizm, powstaje z części rośliny rodzicielskiej.

Do samego “aktu” podziału wystarczy ostre, czyste narzędzie (np szpadel VERTO 15G001siekierka VERTO 05G202). Najlepiej przy pomocy wideł okopać roślinę i lekko unieść ją do góry. Następnie nie wahając się przeciąć bryłę korzeniową. Przykładowo: dorodną kępę hosty (o pow. ok. 0,5m2), swobodnie możemy podzielić na trzy części. Starajcie się prowadzić ostrze narzędzia pomiędzy kiełkującymi liśćmi. Odcięte części sadzimy w wybranym miejscu, roślinę mateczną ugniatamy, a ubytek po zabranej części, uzupełniamy. Zabieg ten poza wspomnianą wcześniej funkcją “kondycyjną” dla roślin, ma także wymiar ekonomiczny. Zamiast co sezon kupować nowe rośliny warto rozmnożyć te, które już mamy ;) Ogród “zbudowany” w taki sposób z całą pewnością przyniesie więcej satysfakcji. Pamiętajcie także, że byliny kwitnące wczesną wiosną dzielimy dopiero jesienią!

Podział bylin z korzeniem typu wiązkowego takich jak: funkie, tawułki, bodziszki, rudbekie, żurawki czy liliowce, nie powinny przysporzyć trudności nawet początkującym ogrodnikom. 

Przez dużą ilość drobnych korzonków, rośliny te łatwo się “przyjmują”. Nieco większe wyzwanie może stanowić korzeń typu kłączowego (np. piwonie, irysy, dalie, kanny), podczas podziału należy uważać, aby każda nowa część posiadała tzw. “oczko” - miejsce z którego wyrasta łodyga. Nie poleca się podziału roślin z korzeniem typu palowego (np. gipsówka, łubin, mak) - te bezpieczniej rozmnażać jednak z nasion. Podczas wyciągania z ziemi, korzeń palowy można bardzo łatwo uszkodzić i zmarnować całą roślinę.

Pełna oferta szpadli VERTO --> TUTAJ

Zapraszamy do oglądania filmów produktowych

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej