Wiosenne rozmnażanie wegetatywne

Wiosna to dobry moment na rozmnażanie wegetatywne bylin.

Wiele z nich dla zachowania dobrej kondycji, co kilka lat bezwzględnie trzeba podzielić. Ta forma bezpłciowego rozmnażania polega właśnie na tym, że “nowy” organizm, powstaje z części rośliny rodzicielskiej.

Jak bezpiecznie dla naszych roślin wykonać taki podział i które rośliny dzielić? Podpowiedź, jak prawidłowo wykonać ten zabieg stanowi wiedza na temat typu korzeni (wygląd części podziemnej).

Do samego “aktu” podziału wystarczy ostre, czyste narzędzie (np szpadel VERTO 15G001siekierka VERTO 05G202). Najlepiej przy pomocy wideł okopać roślinę i lekko unieść ją do góry. Następnie nie wahając się przeciąć bryłę korzeniową. Przykładowo: dorodną kępę hosty (o pow. ok. 0,5m2), swobodnie możemy podzielić na trzy części. Starajcie się prowadzić ostrze narzędzia pomiędzy kiełkującymi liśćmi. Odcięte części sadzimy w wybranym miejscu, roślinę mateczną ugniatamy, a ubytek po zabranej części, uzupełniamy. Zabieg ten poza wspomnianą wcześniej funkcją “kondycyjną” dla roślin, ma także wymiar ekonomiczny. Zamiast co sezon kupować nowe rośliny warto rozmnożyć te, które już mamy ;) Ogród “zbudowany” w taki sposób z całą pewnością przyniesie więcej satysfakcji. Pamiętajcie także, że byliny kwitnące wczesną wiosną dzielimy dopiero jesienią!

Podział bylin z korzeniem typu wiązkowego takich jak: funkie, tawułki, bodziszki, rudbekie, żurawki czy liliowce, nie powinny przysporzyć trudności nawet początkującym ogrodnikom. 

Przez dużą ilość drobnych korzonków, rośliny te łatwo się “przyjmują”. Nieco większe wyzwanie może stanowić korzeń typu kłączowego (np. piwonie, irysy, dalie, kanny), podczas podziału należy uważać, aby każda nowa część posiadała tzw. “oczko” - miejsce z którego wyrasta łodyga. Nie poleca się podziału roślin z korzeniem typu palowego (np. gipsówka, łubin, mak) - te bezpieczniej rozmnażać jednak z nasion. Podczas wyciągania z ziemi, korzeń palowy można bardzo łatwo uszkodzić i zmarnować całą roślinę.

Pełna oferta szpadli VERTO --> TUTAJ

Najnowsze wpisy

 • Majowe cięcia
  Majowe cięcia
  Większość wiosennych krzewów kończy już swoje kwitnienie. Pamiętajcie o ich przycinaniu! Na pewno nadszedł już czas na forsycje, pigwowce, lilaki, niektóre tawuły, migdałki czy wierzby miniaturowe. Ponadto właśnie teraz jest właściwy moment na skracanie wrzosów, jeśli zależy Wam na ich zwartym pokroju. Pędy tej zimozielonej krzewinki, skracajcie o ⅓ długości.
 • Olimpiada trawnikowa
  Olimpiada trawnikowa
  Wyłącznie posiadacze trawników “jak z obrazka” wiedzą, ile zabiegów w ciągu sezonu wymaga ta niepozorna roślina. W maju, pierwsze wiosenne “cięcie” oraz wertykulację mamy już za sobą. Obrzeża po zimie już dawno powinny być poprawione a obwódki wycięte. Z powodzeniem możemy więc wkroczyć w co sezonowy, standardowy cykl koszenia.
 • Podstawowe narzędzia do pracy w ogrodzie.
  Podstawowe narzędzia do pracy w ogrodzie.
  Ogród przysparza wiele pracy w ciągu całego roku. Wiosna jest jednak szczególna. Stęsknieni ciepła i kolorów po zimowych, chłodnych szarościach, wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca, pełni werwy ruszamy do ogródka... a tam dosłownie kataklizm. Nadszarpnięte zimowymi wiatrami osłony roślin, masa zielonych śmieci, widoczne po zimie uszkodzenia i ubytki na drzew
 • Wiosenne rozmnażanie wegetatywne
  Wiosenne rozmnażanie wegetatywne
  Wiosna to dobry moment na rozmnażanie wegetatywne bylin. Wiele z nich dla zachowania dobrej kondycji, co kilka lat bezwzględnie trzeba podzielić. Ta forma bezpłciowego rozmnażania polega właśnie na tym, że “nowy” organizm, powstaje z części rośliny rodzicielskiej.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej