Wiertarka udarowa a młotowiertarka - różnice w zastosowaniu

Wiertarka udarowa i młotowiertarka to dwa różne narzędzia. Które z nich wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Przy tym wyborze kluczowy będzie rodzaj pracy, jaki chcemy wykonać. Wiertarka udarowa idealna do pracy w domu. Podstawową różnicą pomiędzy młotowiertarką a wiertarką udarową jest to, że wiertarka udarowa jest dużo lżejsza i bardziej precyzyjna, przez co na pewno świetnie poradzi sobie z podstawowymi pracami wykończeniowymi w domu, czyli z wywierceniem otworów w materiałach takich jak drewno, metal czy cegła, a sporadycznie nawet beton.

Należy jednak pamiętać, że przy pracach z udarem wiercenie wiertarką udarową wymaga przyłożenia o wiele większej siły docisku, około 3-krotnie większej niż w wypadku młotowiertarki. Przy wyborze tego urządzenia powinniśmy zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na jej moc. Czasem nawet 700W to za mało.

W przypadku bardziej wymagających prac warto zainteresować się mocniejszymi wiertarkami dwubiegowymi, które są jednak nieco większe i cięższe.

Młotowiertarka to narzędzie dużo bardziej wszechstronne. Urządzenie tego typu wyposażone jest w udar elektropneumatyczny, który nie wymaga dużej siły docisku, w przeciwieństwie do udaru mechanicznego w wiertarce udarowej. Dzięki temu idealnie sprawdza się do prac remontowo- budowlanych w twardych materiałach. Młotowiertarkami, które są wyposażone w funkcję podkuwania, możemy także skuwać płytki ze ściany lub wykuć bruzdy.

Narzędzia tego typu posiadają specjalny system wymiany wierteł i akcesoriów, w tym uchwyt SDS Plus, który zapewnia szybkie i wygodne mocowanie dłut i wierteł. System SDS Plus nie jest jednak aż tak uniwersalny jak ten w wiertarce udarowej. Można jednak zastosować adapter, aby używać standardowych wierteł przy pracy młotowiertarką z wyłączoną funkcją udaru.

Dodatkowym atutem młotowiertarki jest mechanizm ze sprzęgłem bezpieczeństwa, który zabezpiecza użytkownika przed wyrwaniem urządzenia z ręki podczas pracy oraz chroni urządzenie przed przeciążeniem.

Najważniejszym parametrem dla młotowiertarek jest energia uderzenia wyrażona w dżulach (J). Moc ma drugorzędne znaczenie.

Podsumowując wiertarka udarowa i młotowiertarka uzupełniają się nawzajem i nie w każdym zastosowaniu są zamienne.

Najnowsze wpisy

 • WYNIKI KONKURSU
  WYNIKI KONKURSU
  Zobaczcie wyniki naszego Facebookowego konkursu na świąteczne ozdoby :)
 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej