System nawadniący - Zrób to sam. Część 2

Prezentujemy rozwiązanie dla wszystkich którzy nie chcą, bądź nie mogą zainstalować standardowego systemu do nawadniania, możliwe jest do rozłożenia na powierzchni w każdej przestrzeni ogrodowej.

Jest to rozwiązanie, które oszczędza Twój czas ponieważ, zamiast stać ze szlauchem, przekręcasz kran i ogród podlewa się sam.

Jego zaprojektowanie i złożenie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ponadto ciągła możliwość dostępu do poszczególnych elementów systemu, pozwala nam na konserwację, ewentualne naprawy czy łatwe przeprojektowanie całego układu.

Zastanów się, co konkretnie chcesz podlać, jaką długość węża potrzebujesz, ile rozgałęzień, rozrysuj swój pomysł na obrysie ogrodu, zmierz źródło wody, wybierz odpowiedni wąż, złączki i zraszacze, rozłóż elementy w przestrzeni, połącz złączki z wężem, podepnij zraszacze, zamontuj sterownik na źródle wody i ciesz się zautomatyzowanym podlewaniem!

Lista zakupów do prezentowanego projektu:

- zraszacze : 15G771 - 1szt., 15G772 - 1szt., 15G711 - 1szt.

- włącznik czasowy: 15G750 - 1szt., 15G751- 1szt.

- rozdzielacz typu Y: 15G744 - 2szt.

- złączka ¾ : 15G722 - 6 szt.

- złączka stop: 15G723 -2szt., 15G733 - 2szt.

- przyłącze do kranu ¾ : 15G740 - 1 szt.

- wąż ogrodowy ¾ : 15G804 - 30m

Co musisz wiedzieć o podlewaniu?

• Lepiej podlewać rzadziej, lecz obficiej – tak, aby podłoże przesiąkło na głębokość ok 10-15 cm.

• Najlepiej podlewać mniejszymi porcjami, tak, żeby woda nadążała wsiąkać w podłoże

• Jeśli mamy w ogrodzie wrażliwe byliny i krzewy, pamiętajmy by nie podlewać ich na sam wieczór, gdyż wilgoć zalegająca na liściach przez noc może być przyczyną rozwoju chorób grzybowych. 

• Pamiętajmy też, by nie podlewać w pełni słońca - pomijając straty spowodowane ogromnym parowaniem, kropla wody pozostawiona na liściu działa jak soczewka, co może prowadzić do poparzenia roślin.

• W sezonie letnim (czerwiec-sierpień), przy utrzymujących się okresach suszy, dobrze jest podlewać dwukrotnie w ciągu dnia.

• Zapotrzebowanie na wodę naszego ogrodu jest ogromne. Sam trawnik podczas wzrostu potrzebuje podczas doby ok 4-5 l wody na każdy 1 m².

Uważajcie! Podlewając trawnik po zmierzchu “dokarmiacie” mech!


ZOBACZ FILM - JAK SAMODZIELNIE ZBUDOWAĆ SYSTEM NAWADNIAJĄCY 

Najnowsze wpisy

 • WYNIKI KONKURSU
  WYNIKI KONKURSU
  Zobaczcie wyniki naszego Facebookowego konkursu na świąteczne ozdoby :)
 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej