Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.

Jak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować?

Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast,  myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.

Końcówka wakacji to moment, w którym pełnia wegetacji dobiega końca. To także najwyższy czas, na przyjrzenie się, królującym o tej porze roku, rabatom kwiatowym. Często zdarza się, że takie efektowne, barwne powierzchnie, są bardzo gęsto obsadzone, co skutecznie utrudnia ich pielęgnację.

Z tego względu, myśląc o pracach, przy tak zwartych nasadzeniach, przede wszystkim powinniśmy wyposażyć się w zestaw małych narzędzi ręcznych, oraz ręczny sekator uniwersalny. Nie chodzi tu o wykupienie całości asortymentu z jednej z witryn centrum ogrodniczego. Z powodzeniem do większości zabiegów przy rabatach kwiatowych wystarczą trzy narzędzia

Gabaryt tych narzędzi pozwala na swobodne i bezpieczne manewry, pomiędzy roślinami, nawet przy ich dużym zagęszczeniu. A co właściwie jest do zrobienia?

 1. Na bieżąco usuwamy przekwitnięte kwiatostany – to stymuluje roślinę do dalszego kwitnienia. 
 2. Spulchniamy glebę pomiędzy roślinami, uważając, by nie uszkodzić brył korzeniowych, bulw, kłączy czy schowanych płytko pod ziemią cebulek kwiatowych. 
 3. Usuwamy chwasty i samosiewy. 
 4. Robimy przegląd roślin pod kątem występowania szkodników czy innych zmian chorobowych. Jeśli szybko odkryjemy problem i wcześnie zareagujemy, usuwając porażony pęd czy liść, często okazuje się, że jest po dramacie. 
 5. Przeglądamy rabatę pod kątem ubytków. Może w tej gęstwinie nasadzeń, jakiś gatunek niepostrzeżenie dokonał już żywota i należy usunąć jego pozostałości? Być może uzupełnić obsady o byliny czy jesienne rośliny jednoroczne? 
 6. Sprawdzamy stan ściółki, jeśli jest taka potrzeba to koniecznie uzupełniamy. Rośliny zmęczone są już walką z wysokimi temperaturami i suchym powietrzem. Warstwa ściółki poza aspektem estetycznym, przede wszystkim ma za zadanie chronić bryły korzeniowe przed uszkodzeniami i przesychaniem. Dzięki ściółkowaniu, ograniczamy parowanie wody i wilgoć dłużej utrzymuje się w glebie. 

Sporo czynności, przy rabatach kwiatowych, wykonujemy jednak dłońmi. Jak przy większości prac ogrodniczych i tu, bezwzględnie pamiętajcie o wygodnych rękawicach ochronnych! W ziemi często natrafić można na szkła, czy inne ostre, zardzewiałe elementy.

Teraz, kiedy już wiadomo, co trzeba zrobić i ile pracy nas czeka, warto rozpatrzyć sprawę, pod kątem potencjalnych zysków.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele, spośród rosnących w ogrodzie kwiatów, możemy „przenieść” do wnętrza domu, jednocześnie „przedłużając” nieco powierzchnie zielone o pomieszczenia mieszkalne. Często słyszy się także opinie, że kwiaty w wazonach są nie trwałe i lepiej, by zdobiły rabaty w swoim „ naturalnym” otoczeniu. Nic bardziej mylnego! Kwiaty należy ciąć dla ich dobrej kondycji oraz wzmacniania naszych wrażeń estetycznych. Pokrótce, rośliny zawiązują kwiatostany, w ramach procesu tworzenia się nasion, co umożliwia im przetrwanie gatunku. Tak zostały zaprogramowane przez matkę Naturę. Zdecydowana większość znanych i lubianych przez nas gatunków, działa w ten sam sposób. Jeśli pozbędziemy się kwiatu, zanim roślina przekwitnie, zmuszamy ją do wytworzenia kolejnej „szansy” przetrwania. Dla nas, oznacza to przedłużanie kalendarzowego kwitnienia, oraz dom pełen kwiatów, przez większość sezonu wegetacyjnego.

Jeszcze dwa słowa na temat przechowywania kwiatów ciętych. Roślina po ścięciu doznaje stresu. Jest on wynikiem przerwania przepływu wody i składników odżywczych. Przy użyciu ostrego i czystego sekatora, wykonajcie cięcie pod skosem (aby zwiększyć powierzchnię pobierania) i czym prędzej wsadźcie roślinę do wody. Podczas przenoszenia do wazonu, wyjmijcie kwiat w taki sposób, na końcu łodygi znajdował się pęcherzyk, to zabezpieczy roślinę przed kolejnym szokiem.

Wodę w wazonie należy zmieniać każdego dnia, tworząca się wokół zanurzonych łodyg flora bakteryjna, przyspiesza procesy gnilne i tym samym skraca trwałość roślin. Nie ustawiajcie wazonów w miejscach bardzo nasłonecznionych i w pobliżu pater z owocami, to także przyśpiesza ich więdnięcie. Rośliny o zdrewniałych łodygach nie lubią być „ zanurzone”. Wodę do wazonu, nalejcie tylko na dno tak, by zanurzyć zaledwie końcówki pędów.

Wyposażeni w wiedzę ruszajcie do swoich ogrodów. Obudźcie w sobie florystę i wzbogaćcie swoje domy o morze kwiatów!

ZOBACZCIE SERIĘ FILMÓW PORADNICZYCH VERTO

Najnowsze wpisy

 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Koszenie - najczęstsze błędy
  Koszenie - najczęstsze błędy
  Okres wakacyjny to także wzmożony czas wegetacji naszych trawników. Panujące teraz warunki ( wysoka temperatura i wilgotność, powodowana częstymi opadami), są idealne dla wzrostu roślin. Niby fajnie,ale dla posiadaczy dużych powierzchni murawy, oznacza to prawdziwy koszmar. Dlaczego? Zgodnie z „książkowymi” zaleceniami pielęgnacyjnymi, trawnik w obecnym okresie optymalnie byłoby kosić dwa razy w tygodniu. W tej sytuacji, oczywistym staje się że kosiarka i podkaszarka to sprzęty z serii „must have”.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej