Polano, szczapa, wiór - aby praca nie była "toporna"

Wycięcie szczapy może z pozoru zdawać się łatwe, wiele zależy jednak od tego, czy potrafimy dobrać odpowiedni “sprzęt” do naszych potrzeb.

Wyróżnia się co najmniej kilkanaście rodzajów siekier. Dzięki kolejnym ulepszeniom powstają coraz to nowe typy, różniące się wielkością, kształtem, wagą, materiałem i dokładnością wykonania. Z tego pozornie prymitywnego narzędzia korzystają na co dzień cieśle, strażacy i drwale.

Ogólnie, chcąc rozróżnić siekiery powinniśmy więc przyjąć podział wg ich zastosowania specjalnościowego/przeznaczenia.

Siekiery małe/toporki/campingowe (VERTO 05G100 ,05G101 ,05G201) 

Ich waga przeważnie waha się od 0,5 - 1 kg. Są małe i lekkie, mają krótki trzonek i małą głowicę, często nie przekraczającą wagą 0,5 kg. To idealne narzędzie wyjazdowe, sprawdzające się przy budowie obozowiska czy pozysku i przygotowaniu materiału na ognisko. 

Toporki (VERTO 05G100są nieco większe (trzonek o długości 40-50cm), jednak ich waga  rzadko przekracza 1 kg. Dzięki tym cechom sprawdzają się w niezliczonych sytuacjach.  To poręczne, wygodne siekierki do wszelkich drobnych prac w ogrodzie i przy domu. Okrzesywanie, okorowanie, “przycinanie” gałęzi, rozłupywanie drobnych szczap do rozpałki ogniska czy kominka, szczapkowanie mniejszych gałęzi, przygotowanie drewna do opałowego czy budowa szałasu, to wszystko czynności, które przy użyciu tego narzędzia nie powinny przysporzyć nam trudności. Ponadto tego typu siekiery wykorzystywane są także podczas bardziej precyzyjnej obróbki drewna, przeznaczonego np. na surowiec budowlany, wykończeniowy, meblowy czy artystyczny. Długość ich trzonków waha się wtedy od 15cm do ponad 1 m. Ich cechą charakterystyczną jest szlif ostrza pod odpowiednim kątem (tzw. szlif dłutowy), wiele z nich ma także płaski grzbiet głowicy.

Siekiery uniwersalne/ogólnoużytkowe (VERTO 05G202

Nieco większe od poprzedniego narzędzie, którego waga waha się od 1,5 - 2,5 kg. Są chyba najpopularniejsze spośród ogólnodostępnych. Mówi się o nich także wielofunkcyjne czy bushcraftowe. Długość ich trzonka to zazwyczaj od 60 - 100cm. Tzw. typ bushcraftowy, jest nieco mniejszy i lżejszy, co pozwala na swobodną pracę w warunkach leśnych. Typ siekiery uniwersalnej przeznaczony jest do różnego rodzaju prac: wycinania mniejszych drzew, rąbania, przycinania gałęzi, rozłupywania pniaków i polan na szczapy, itd

Główna zasada doboru takiej siekiery sprowadza się do zidentyfikowania właściwości materiału przeznaczonego do obróbki. Powinniśmy więc uwzględnić właściwości drewna, z którym będziemy pracować (twarde, miękkie, suche, mokre, kruche, itd.) i dobrać adekwatną budowę głowicy w naszej siekierze. Jeśli znamy gatunek drzewa, ustalenie (np. korzystając z internetu) jego twardości i innych właściwości nie powinno stanowić problemu. Im twardsze drewno tym krawędź ostrza siekiery powinna być krótsza i grubsza. Analogicznie, miękkie drewno obrabiamy siekierą z dłuższą i cieńszą krawędzią tnącą.

Siekiery rozłupujące/siekieromłot (VERTO 05G203)

Ten typ siekiery charakteryzuje długi trzonek oraz masywna, krótka i ciężka głowica. Wszystkie siekiery rozłupujące posiadają charakterystyczny szlif ostrza (duży kąt ostrzenia, ostrze przypominające klin), który podczas cięcia,“rozsuwa” surowiec na boki, dzięki czemu, przy udziale powstałych w drzewie napięć, drewno pęka. Wśród tego typu siekier, występuje także nieco lżejszy rodzaj, przeznaczony typowo do łupania szczap kominkowych (kindling axe). Mają one zazwyczaj ok 40 do 50cm długości. Wśród siekier rozłupujących swoje miejsce znajdują także siekieromłoty (monster maul), które mierzą ponad 1m a ich waga często wynosi kilkanaście kg. Siekiery rozłupujące wykorzystywane są przede wszystkim do łupania. Ich cechą charakterystyczną jest waga - ten typ siekier należy do jednych z najcięższych. Ich budowa sprawia, że idealnie sprawdzają się min. do cięcia dużych szczap, sękatych pniaków, czy nawet wbijania słupków czy palisady To już sprzęt do zadań specjalnych !

Zobaczcie pełna oferta siekier >> TUTAJ

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych. Tym razem wyzwanie postawiono przed dwiema kobietami. Sprawdźcie i przekonajcie się sami, czy wystarczy zestaw odpowiednich narzędzi, by kobieta w niczym nie ustępowała mężczyźnie, jeśli chodzi o kunszt architektoniczno-budowlany ;) Podjęty projekt, ma za zadanie udowodnić, że do budowy domku dla owadów, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz ogromu czasu i pieniędzy. Podczas ok 5h „zdjęć”, powstały 4 różne domki. Do ich budowy wykorzystano wyłącznie „ śmieci” pozbierane w garażu. Poniżej nasza relacja z „placu budowy” oraz krótki poradnik know-how!
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej