Polano, szczapa, wiór - aby praca nie była "toporna"

Wycięcie szczapy może z pozoru zdawać się łatwe, wiele zależy jednak od tego, czy potrafimy dobrać odpowiedni “sprzęt” do naszych potrzeb.

Wyróżnia się co najmniej kilkanaście rodzajów siekier. Dzięki kolejnym ulepszeniom powstają coraz to nowe typy, różniące się wielkością, kształtem, wagą, materiałem i dokładnością wykonania. Z tego pozornie prymitywnego narzędzia korzystają na co dzień cieśle, strażacy i drwale.

Ogólnie, chcąc rozróżnić siekiery powinniśmy więc przyjąć podział wg ich zastosowania specjalnościowego/przeznaczenia.

Siekiery małe/toporki/campingowe (VERTO 05G100 ,05G101 ,05G201) 

Ich waga przeważnie waha się od 0,5 - 1 kg. Są małe i lekkie, mają krótki trzonek i małą głowicę, często nie przekraczającą wagą 0,5 kg. To idealne narzędzie wyjazdowe, sprawdzające się przy budowie obozowiska czy pozysku i przygotowaniu materiału na ognisko. 

Toporki (VERTO 05G100są nieco większe (trzonek o długości 40-50cm), jednak ich waga  rzadko przekracza 1 kg. Dzięki tym cechom sprawdzają się w niezliczonych sytuacjach.  To poręczne, wygodne siekierki do wszelkich drobnych prac w ogrodzie i przy domu. Okrzesywanie, okorowanie, “przycinanie” gałęzi, rozłupywanie drobnych szczap do rozpałki ogniska czy kominka, szczapkowanie mniejszych gałęzi, przygotowanie drewna do opałowego czy budowa szałasu, to wszystko czynności, które przy użyciu tego narzędzia nie powinny przysporzyć nam trudności. Ponadto tego typu siekiery wykorzystywane są także podczas bardziej precyzyjnej obróbki drewna, przeznaczonego np. na surowiec budowlany, wykończeniowy, meblowy czy artystyczny. Długość ich trzonków waha się wtedy od 15cm do ponad 1 m. Ich cechą charakterystyczną jest szlif ostrza pod odpowiednim kątem (tzw. szlif dłutowy), wiele z nich ma także płaski grzbiet głowicy.

Siekiery uniwersalne/ogólnoużytkowe (VERTO 05G202

Nieco większe od poprzedniego narzędzie, którego waga waha się od 1,5 - 2,5 kg. Są chyba najpopularniejsze spośród ogólnodostępnych. Mówi się o nich także wielofunkcyjne czy bushcraftowe. Długość ich trzonka to zazwyczaj od 60 - 100cm. Tzw. typ bushcraftowy, jest nieco mniejszy i lżejszy, co pozwala na swobodną pracę w warunkach leśnych. Typ siekiery uniwersalnej przeznaczony jest do różnego rodzaju prac: wycinania mniejszych drzew, rąbania, przycinania gałęzi, rozłupywania pniaków i polan na szczapy, itd

Główna zasada doboru takiej siekiery sprowadza się do zidentyfikowania właściwości materiału przeznaczonego do obróbki. Powinniśmy więc uwzględnić właściwości drewna, z którym będziemy pracować (twarde, miękkie, suche, mokre, kruche, itd.) i dobrać adekwatną budowę głowicy w naszej siekierze. Jeśli znamy gatunek drzewa, ustalenie (np. korzystając z internetu) jego twardości i innych właściwości nie powinno stanowić problemu. Im twardsze drewno tym krawędź ostrza siekiery powinna być krótsza i grubsza. Analogicznie, miękkie drewno obrabiamy siekierą z dłuższą i cieńszą krawędzią tnącą.

Siekiery rozłupujące/siekieromłot (VERTO 05G203)

Ten typ siekiery charakteryzuje długi trzonek oraz masywna, krótka i ciężka głowica. Wszystkie siekiery rozłupujące posiadają charakterystyczny szlif ostrza (duży kąt ostrzenia, ostrze przypominające klin), który podczas cięcia,“rozsuwa” surowiec na boki, dzięki czemu, przy udziale powstałych w drzewie napięć, drewno pęka. Wśród tego typu siekier, występuje także nieco lżejszy rodzaj, przeznaczony typowo do łupania szczap kominkowych (kindling axe). Mają one zazwyczaj ok 40 do 50cm długości. Wśród siekier rozłupujących swoje miejsce znajdują także siekieromłoty (monster maul), które mierzą ponad 1m a ich waga często wynosi kilkanaście kg. Siekiery rozłupujące wykorzystywane są przede wszystkim do łupania. Ich cechą charakterystyczną jest waga - ten typ siekier należy do jednych z najcięższych. Ich budowa sprawia, że idealnie sprawdzają się min. do cięcia dużych szczap, sękatych pniaków, czy nawet wbijania słupków czy palisady To już sprzęt do zadań specjalnych !

Zobaczcie pełna oferta siekier >> TUTAJ

Najnowsze wpisy

Pokaż więcej