Podstawowe narzędzia do pracy w ogrodzie.

Ogród przysparza wiele pracy w ciągu całego roku. Wiosna jest jednak szczególna. Stęsknieni ciepła i kolorów po zimowych, chłodnych szarościach, wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca, pełni werwy ruszamy do ogródka... a tam dosłownie kataklizm.

Nadszarpnięte zimowymi wiatrami osłony roślin, masa zielonych śmieci, widoczne po zimie uszkodzenia i ubytki na drzewach i krzewach, zapomniane na kilka miesięcy meble ogrodowe, żółtawy trawnik, i tylko gdzieniegdzie przypadkowo rozsiane przebiśniegi przeciskają swoje białe główki, co zdradza, że przyroda budzi się do życia.

Mimo największego zacięcia i chęci, nie ogarniemy tego wszystkiego bez pomocy narzędzi. Poniżej lista must-have do wiosennych prac ogrodowych!

• Widły, szpadel, łopata

W ogrodzie jest wiele prac wymagających wykorzystania wideł, szpadla (VERTO 15G001)  czy łopaty (VERTO 15G012). Te najważniejsze podczas wiosennych porządków to spulchnianie zbitego po zimie podłoża w warzywniku i na rabatach pomiędzy roślinami, sadzenie i przesadzanie roślin czy prace w kompostowniku.. Jeśli nie posiadamy jeszcze tych podstawowych narzędzi ogrodniczych, najwyższy czas to nadrobić!

Wybierając widły czy łopatę odpowiednią dla siebie, dobrze wziąć pod uwagę: długość i jakość wykonania trzonka i rączki oraz wagę całego narzędzia. Jeśli będzie zbyt ciężkie, lub nie dobrane “rozmiarem”, dłuższa praca stanie się udręką. Istotne są także mocowania - to one stanowią słaby punkt narzędzia. Zwracajmy więc uwagę aby łączenia były solidne a narzędzia dobrze osadzone.


• Motyka, graca

Tam gdzie nie poradzą sobie większe narzędzia (np. w wąskich przestrzeniach pomiędzy roślinami), doskonale sprawdzają się małe narzędzia ręczne. Grace, motyczki, małe łopatki czy grabki także bezwzględnie muszą znajdować się w asortymencie naszych narzędzi. Poza drobnymi pracami w ogrodzie, doskonale sprawdzają się one do wszelkich prac przy obsadach donicowych na tarasach czy balkonach.

• Grabie

W większości sklepów ogrodniczych, możemy spotkać trzy podstawowe ich rodzaje. Grabie metalowe, służące głównie do prac ziemnych, wachlarzowe do liści oraz plastikowe - trawnikowe. Klasyczne, najpopularniejsze grabie metalowe, poza wszelkimi pracami związanymi z przesuwaniem czy równaniem podłoża, świetnie sprawdzą się także do wiosennej wertykulacji trawnika. “Wydrapane” szczątki roślinne bardzo dobrze zdejmują się się przy pomocy plastikowych grabek trawnikowych. Plastikowe grabie przydatne będą jednak przez cały sezon, do wszelkich prac związanych z trawnikiem. Ponadto dobrze posiadać także małe grabki na dłuższym trzonku. Można nimi łatwo pracować pomiędzy roślinami na rabatach, nie nadwyrężając przy tym kręgosłupa.

• Sekatory i piły

Oferta sekatorów (VERTO 15G025)  i pił (VERTO 15G102)  jest bardzo szeroka. Najważniejsze, by wiedzieć do czego chcemy nasz sekator czy piłkę zastosować. Jeśli ciąć będziemy “mokre”, świeże pędy, wybierzmy sekator nożycowy jeśli suche gałęzie, lepiej sprawdzi się typ kowadełkowy. Sekatory ręczne powinny być dobrane do dłoni. Warto więc sobie taki sekator “przymierzyć”, chwycić, odbezpieczyć, sprawdzić w pozycji rozłożonej. Jeśli czeka nas dłuższa praca, dobrze zaopatrzyć się w taki, który wyprofilowany jest “pod dłoń” i posiada dodatkowe miękkie “wstawki” zapobiegające ewentualnym otarciom czy odciskom. Do przycinania wyższych partii roślin, niezbędna jest piłka i sekator na tyczce. Najlepiej sprawdzają się piłki typu “lisi ogon”. Warto by miały hak do zdejmowania zaczepionych gałęzi. Ponadto sekatory wspaniale sprawdzają się podczas wiosennego cięcia traw ozdobnych. 

Myjka ciśnieniowa

Zakurzone i brudne po zimie podmurówki, opaska wokół domu, taras, meble ogrodowe czy inne elementy małej architektury sprawiają, że nawet najlepiej wypielęgnowane rabaty i trawnik nie wyglądają do końca estetycznie. Można więc chwycić za miskę z ciepłą wodą oraz szmaty albo ruszyć do garażu po myjkę ciśnieniową. Jeśli jeszcze jej nie macie na swoim wyposażeniu naprawdę warto przemyśleć ten zakup. Praca z tym urządzeniem to przyjemność. A widoczny od razu efekt, buduje w nas motywację do dalszych działań. Zazwyczaj jesteśmy w stanie doczyścić taką myjką większość powierzchni, wykorzystując jedynie ciśnienie wody, co ma dodatkowy aspekt ekologiczny.

• Elektronarzędzia i narzędzia spalinowe

Kiedy opadniemy już z sił podczas wiosennych porządków, a nasza motywacja osiągnie poziom krytyczny z pomocą przychodzą elektronarzędzia i narzędzia spalinowe. Nie wyręczą nas we wszystkich obowiązkach, ale wiele z nich potrafi znacząco ułatwić pracę oraz widocznie skrócić czas wykonywanych czynności. Dmuchawa (VERTO 52G506), odkurzacz (VERTO 52G505), rozdrabniacz (VERTO 52G590) czy pilarka (VERTO 52G585), to podstawowy komplet narzędziowy dla zmechanizowanego ogrodnika. Wykorzystując takie narzędzia, wiele ogrodowych prac staje się weekendową przyjemnością a nie ciężkim, czasochłonnym obowiązkiem.Zapraszamy do oglądania filmów produktowych

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej