Narzędzia do przycinania drzew, krzewów i roślin ogrodowych

Narzędzia do przycinania drzew, krzewów i roślin ogrodowych

Regularne przycinanie, drzew, krzewów i roślin ogrodowych sprawia, że rozwijają się one prawidłowo i owocują we właściwym czasie, a ogród wygląda estetycznie. Przycinanie powinno się wykonywać w odpowiedniej porze roku, a przede wszystkim przy użyciu prawidłowych narzędzi. Poniżej przedstawiamy niezbędne przyrządy do przycinania, które powinny się znaleźć na wyposażeniu każdego ogrodnika.

Sekator - to podstawowe narzędzie tnące, które idealnie sprawdzi się podczas przycinania kwiatów, fragmentów żywopłotów czy małych drzew ozdobnych. Sekatory dzielą się na:

Krótkie - stosowane przy przycinaniu roślin o maksymalnej grubości 30 mm. Na rynku można znaleźć sekatory krótkie dla osób prawo i leworęcznych

Długie - to narzędzia z długimi uchwytami (od 40 do 90 cm), służące do przycinania pędów o grubości nawet do 5 cm. Sekatory tego typu wyposażone są zazwyczaj w specjalne uchwyty z gumy lub pianki, dzięki którym ręka nie ześlizguje się podczas pracy. Ponadto niektóre z nich posiadają dodatkową dźwignię, która zwiększa siłę cięcia oraz specjalne odbojniki, chroniące przed urazami łokci i nadgarstków

Teleskopowe - to typ sekatorów przeznaczony do podcinania gałęzi bez użycia drabiny. Narzędzie to wyposażone jest w teleskopowy wysięgnik, który umożliwia cięcie na wysokości do 6 metrów.

Piła ogrodowa - narzędzie służące do cięcia drewna suchego, mokrego oraz żywych gałęzi. Piły ogrodowe dzielą się na:

Piły kabłąkowe – mają wymienne ostrza o długości 350-912 mm. Piła kabłąkowa dobrze sprawdzi się przy cięciu suchego i mokrego drewna, a także, dzięki możliwości zamontowania ostrza obrotowego, można jej używać do cięcia gałęzi w trudno dostępnych miejscach. Cięcie piłą kabłąkową nie należy do łatwych, dlatego podczas pracy tym narzędziem użytkownik powinien mieć założone rękawice ochronne. Piłę należy trzymać wyłącznie za przeznaczony do tego celu uchwyt z tworzywa lub z gumy.

Piły z rękojeścią – mogą być proste – do użytku uniwersalnego, lub wygięte – przeznaczone wyłącznie do podcinania żywych gałęzi. Tego typu piły dostępne są na rynku z ostrzami o rozmiarach 180-375 mm. W niektórych piłach z rękojeścią można wymienić stępione ostrze oraz umieścić narzędzie na wysięgniku pozwalającym na cięcie gałęzi bez użycia drabiny.

Elektronarzędzia w ogrodzie

Jeżeli mamy duży i rozłożysty ogród, przycinanie drzew, krzewów i roślin będzie praktycznie niemożliwe bez użycia odpowiednich elektronarzędzi. Najlepiej do cięcia nadają się:

Nożyce do żywopłotu ich ergonomiczny kształt i długie ostrze zapewniają precyzję i komfort cięcia. Nowoczesne nożyce do żywopłotu posiadają także mocne akumulatory w technologii Li-Ion, które umożliwiają cichą i nieprzerwaną pracę bez użycia kabla. Dobrym przykładem takiego elektronarzędzia są nowe nożyce VERTO z akumulatorem w technologii VES Ergonomiczny kształt uchwytu i wygodnie usytuowany przycisk włącznika zapewniają duży komfort pracy. Nożyce VERTO posiadają także specjalne zabezpieczenia: osłonę dłoni, która stanowi skuteczną izolację od elementu tnącego oraz hamulec bezpieczeństwa, który w razie potrzeby unieruchamia ostrze tnące w czasie krótszym niż 0,5 sekundy.

 

Pilarka łańcuchowa – niezastąpione urządzenie do prac sezonowych w ogrodzie. Pilarką łańcuchową możemy przycinać gałęzie drzew, przygotować drewno na opał oraz wykorzystywać ją do prac przy tworzeniu lekkich konstrukcji drewnianych – np. szopy na narzędzia. Pilarki łańcuchowe dzielą się na akumulatorowe i spalinowe. Pilarki akumulatorowe mają mniejszą moc od spalinowych, ale bez problemu poradzą sobie z podstawowymi pracami w ogrodzie i są bardziej przyjazne dla środowiska. Przykładem wydajnej pilarki akumulatorowej jest najnowsze urządzenie marki VERTO. To pilarka, w której użytkownik może regulować łańcuch tnący bez użycia kluczy, przy pomocy specjalnych pokręteł z manipulatorami. W pilarce VERTOzamontowany został także metalowy szpon przyporowy, który zwiększa precyzję podczas cięcia drewna. Narzędzie ma także wbudowane liczne zabezpieczenia: osłonę czubka prowadnicy, która eliminuje odrzut podczas pracy, szeroką osłonę dłoni oraz stalowy chwytak łańcucha, który zabezpiecza operatora przed skutkami ewentualnego zerwania się łańcucha tnącego. Dodatkowym atutem pilarki VERTO jest jej akumulator Li-on, zaprojektowany w nowoczesnym systemie VES.

Zobacz videoprezentację nożyc do żywopłotu oraz pilarki łańcuchowej VERTO:

Najnowsze wpisy

Pokaż więcej