Majowe cięcia

Większość wiosennych krzewów kończy już swoje kwitnienie. Pamiętajcie o ich przycinaniu!

Na pewno nadszedł już czas na forsycje, pigwowce, lilaki, niektóre tawuły, migdałki czy wierzby miniaturowe. Ponadto właśnie teraz jest właściwy moment na skracanie wrzosów, jeśli zależy Wam na ich zwartym pokroju. Pędy tej zimozielonej krzewinki, skracajcie o ⅓ długości.

Po przekwitnięciu warto także przyciąć kończące już spektakl rośliny cebulowe. Pozbawienie ich gnijących czy zasychających kwiatów z jednoczesnym pozostawieniem, pozwoli im się “skupić” na gromadzeniu w cebuli zapasów do przyszłorocznego kwitnienia.

Maj nie obfituje w poważne prace “drwalskie”, jednak nie przebrniemy przez ten miesiąc w ogrodzie, bez choćby kilku rodzajów sekatorów i pił. I tu być może zaskoczenie, do większości majowych cięć z powodzeniem wykorzystać możemy nożyce do żywopłotów. Znacząco przyśpiesza pracę, a ich dłuższe ostrze sprawia, że można sięgnąć w trudniej dostępne miejsca. Długie i dość masywne ostrze pozwala szybko uporać się z większymi powierzchniami np. wrzosowiska.

Sekator do żywopłotów nie poradzi sobie jednak z grubszymi, zdrewniałymi pędami (np. lilaka), dlatego powinniśmy posiadać też przynajmniej jeden uniwersalny sekator ręczny.

Początek maja to także dobry moment na cięcie tzw. późnych owocówek ( śliwy, morele, brzoskwinie). I tu z całą pewnością sekator żywopłotowy, czy nawet ręczny, raczej sobie nie poradzi. Do tego typu prac sadowniczych, bez wątpienia przyda się sekator na długiej tyczce oraz ręczna piła, zwana potocznie “lisim ogonem” (VERTO 15G100 i 15G101) . Warto zwrócić uwagę aby narzędzie na długiej tyczce, posiadało specjalny “hak”, do zdejmowania zachaczonych gałęzi. To znacząco ułatwia pracę.

Kiedy już uporamy się z obowiązkami w sadzie, pozostaje nam do cięcia jedynie trawnik. Jakbyśmy się nie starali, zawsze w ogrodzie powstanie takie miejsce, do którego dostęp kosiarką czy nawet podkaszarką jest niemożliwy. Dlatego nie zapomnijcie o jeszcze jednym narzędziu ręcznym - nożycach do trawy. Estetyczne wykończenie, jakie daje murawa idealnie przycięta we wszystkich zakamarkach, to wisienka na torcie ogrodowych cięć majowych.

Zapraszamy do oglądania filmów produktowych

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych. Tym razem wyzwanie postawiono przed dwiema kobietami. Sprawdźcie i przekonajcie się sami, czy wystarczy zestaw odpowiednich narzędzi, by kobieta w niczym nie ustępowała mężczyźnie, jeśli chodzi o kunszt architektoniczno-budowlany ;) Podjęty projekt, ma za zadanie udowodnić, że do budowy domku dla owadów, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz ogromu czasu i pieniędzy. Podczas ok 5h „zdjęć”, powstały 4 różne domki. Do ich budowy wykorzystano wyłącznie „ śmieci” pozbierane w garażu. Poniżej nasza relacja z „placu budowy” oraz krótki poradnik know-how!
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej