Majowe cięcia

Większość wiosennych krzewów kończy już swoje kwitnienie. Pamiętajcie o ich przycinaniu!

Na pewno nadszedł już czas na forsycje, pigwowce, lilaki, niektóre tawuły, migdałki czy wierzby miniaturowe. Ponadto właśnie teraz jest właściwy moment na skracanie wrzosów, jeśli zależy Wam na ich zwartym pokroju. Pędy tej zimozielonej krzewinki, skracajcie o ⅓ długości.

Po przekwitnięciu warto także przyciąć kończące już spektakl rośliny cebulowe. Pozbawienie ich gnijących czy zasychających kwiatów z jednoczesnym pozostawieniem, pozwoli im się “skupić” na gromadzeniu w cebuli zapasów do przyszłorocznego kwitnienia.

Maj nie obfituje w poważne prace “drwalskie”, jednak nie przebrniemy przez ten miesiąc w ogrodzie, bez choćby kilku rodzajów sekatorów i pił. I tu być może zaskoczenie, do większości majowych cięć z powodzeniem wykorzystać możemy nożyce do żywopłotów. Znacząco przyśpiesza pracę, a ich dłuższe ostrze sprawia, że można sięgnąć w trudniej dostępne miejsca. Długie i dość masywne ostrze pozwala szybko uporać się z większymi powierzchniami np. wrzosowiska.

Sekator do żywopłotów nie poradzi sobie jednak z grubszymi, zdrewniałymi pędami (np. lilaka), dlatego powinniśmy posiadać też przynajmniej jeden uniwersalny sekator ręczny.

Początek maja to także dobry moment na cięcie tzw. późnych owocówek ( śliwy, morele, brzoskwinie). I tu z całą pewnością sekator żywopłotowy, czy nawet ręczny, raczej sobie nie poradzi. Do tego typu prac sadowniczych, bez wątpienia przyda się sekator na długiej tyczce oraz ręczna piła, zwana potocznie “lisim ogonem” (VERTO 15G100 i 15G101) . Warto zwrócić uwagę aby narzędzie na długiej tyczce, posiadało specjalny “hak”, do zdejmowania zachaczonych gałęzi. To znacząco ułatwia pracę.

Kiedy już uporamy się z obowiązkami w sadzie, pozostaje nam do cięcia jedynie trawnik. Jakbyśmy się nie starali, zawsze w ogrodzie powstanie takie miejsce, do którego dostęp kosiarką czy nawet podkaszarką jest niemożliwy. Dlatego nie zapomnijcie o jeszcze jednym narzędziu ręcznym - nożycach do trawy. Estetyczne wykończenie, jakie daje murawa idealnie przycięta we wszystkich zakamarkach, to wisienka na torcie ogrodowych cięć majowych.

Najnowsze wpisy

 • Majowe cięcia
  Majowe cięcia
  Większość wiosennych krzewów kończy już swoje kwitnienie. Pamiętajcie o ich przycinaniu! Na pewno nadszedł już czas na forsycje, pigwowce, lilaki, niektóre tawuły, migdałki czy wierzby miniaturowe. Ponadto właśnie teraz jest właściwy moment na skracanie wrzosów, jeśli zależy Wam na ich zwartym pokroju. Pędy tej zimozielonej krzewinki, skracajcie o ⅓ długości.
 • Olimpiada trawnikowa
  Olimpiada trawnikowa
  Wyłącznie posiadacze trawników “jak z obrazka” wiedzą, ile zabiegów w ciągu sezonu wymaga ta niepozorna roślina. W maju, pierwsze wiosenne “cięcie” oraz wertykulację mamy już za sobą. Obrzeża po zimie już dawno powinny być poprawione a obwódki wycięte. Z powodzeniem możemy więc wkroczyć w co sezonowy, standardowy cykl koszenia.
 • Podstawowe narzędzia do pracy w ogrodzie.
  Podstawowe narzędzia do pracy w ogrodzie.
  Ogród przysparza wiele pracy w ciągu całego roku. Wiosna jest jednak szczególna. Stęsknieni ciepła i kolorów po zimowych, chłodnych szarościach, wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca, pełni werwy ruszamy do ogródka... a tam dosłownie kataklizm. Nadszarpnięte zimowymi wiatrami osłony roślin, masa zielonych śmieci, widoczne po zimie uszkodzenia i ubytki na drzew
 • Wiosenne rozmnażanie wegetatywne
  Wiosenne rozmnażanie wegetatywne
  Wiosna to dobry moment na rozmnażanie wegetatywne bylin. Wiele z nich dla zachowania dobrej kondycji, co kilka lat bezwzględnie trzeba podzielić. Ta forma bezpłciowego rozmnażania polega właśnie na tym, że “nowy” organizm, powstaje z części rośliny rodzicielskiej.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej