Kwiatowe królowe - jak prawidłowo posadzić róże

Nawet największy laik i przyrodniczy ignorant nie przejdzie obojętnie obok kwitnących róż. Możemy nie doceniać ich piękna w ogrodach, ale bez wątpienia każdy, choć raz w życiu, kupił je w kwiaciarni. Cenimy je za mnogość kolorów, piękny zapach oraz owoce, które zdobią zimą nasze ogrody i stanowią pokarm dla ptaków. Płatki różane wykorzystywane są także w kosmetyce. Co raz częściej kobiety samodzielnie produkują różaną wodę czy olejki.

Owoce róż od lat stosowane są także w przemyśle spożywczym. W przyrodzie jednak nie ma nic za darmo. Dobrodziejstwa płynące z posiadania róż, okupione są ciężką pracą. Krzewy te, to bowiem bardzo kapryśne i chorowite osobliwości. Spełniając oczekiwania tych roślin, możemy liczyć, że przez długi czas będą cieszyć nasze oczy i nosy.

Kwitnienie róż przypada przede wszystkim na okres maja i czerwca. Im bardziej dopieszczona jest nasza królowa, tym dłużej i bardziej obficie kwitnie. Wielu ogrodników ma świadomość konieczności nawożenia, kopcowania i wiedzę z zakresu właściwego cięcia.

Co jednak jeśli nie posiadamy jeszcze królowej w naszych szeregach? Kiedy zacząć myśleć o różach, jeśli chcemy cieszyć nimi oczy w maju oraz czerwcu?

Wrzesień to najlepszy moment na zaproszenie ich do ogrodu. Róże dużo szybciej się ukorzeniają (niż przy sadzeniu marcowym), a co za tym idzie wcześniej rozpoczynają wegetację wiosną.

Aby nasza ogrodowa królowa, bez grymasów przyjęła zaproszenie, musimy spełnić kilka warunków:

właściwie dobierz materiał roślinny (sprawdź bryłę korzeniową- czy jest dobrze rozwinięta i obejrzyj liście - czy nie ma na nich mszycy lub czarnych plam informujących o infekcji grzybowej)

• wybierz odpowiednie stanowisko w ogrodzie (nasłonecznione, przewiewne)

 

• wykop odpowiednio duży dołek (przynajmniej dwukrotnie większy niż objętość doniczki), ważne, abyś używał czystych narzędzi do kopania. Fungi łatwo się przenoszą. Osłabiona sadzeniem roślina szybko złapie każdą infekcję

postaw doniczkę z różą w wodzie, na kilka godzin przed posadzeniem, kiedy dobrze się “napije” łatwiej się zaadaptuje i zmniejszy się stres związany przełożeniem do gruntu

• pamiętaj o przygotowaniu podłoża bogatego w składniku odżywcze oraz właściwym pH

  

• wyciągnij roślinę z doniczki, umieść w dołku a następnie obsyp przygotowanym podłożem i dognieć pięścią aby ziemia dobrze przylegała do korzeni. Wokół bryły powinno powstać lekkie zagłębienie

wyściółkuj

Sadzenie róż przeprowadzone zgodnie z powyższymi wskazówkami, znacząco zwiększy szansę, na uprawowy sukces.

   

RĘKAWICE i SZPADLE w dłoń! Nadszedł czas, by przygotować w naszych ogrodach miejsce, na przyszłoroczne różane przedstawienie.

Najnowsze wpisy

Pokaż więcej