Kwiatowe królowe - jak prawidłowo posadzić róże

Nawet największy laik i przyrodniczy ignorant nie przejdzie obojętnie obok kwitnących róż. Możemy nie doceniać ich piękna w ogrodach, ale bez wątpienia każdy, choć raz w życiu, kupił je w kwiaciarni. Cenimy je za mnogość kolorów, piękny zapach oraz owoce, które zdobią zimą nasze ogrody i stanowią pokarm dla ptaków. Płatki różane wykorzystywane są także w kosmetyce. Co raz częściej kobiety samodzielnie produkują różaną wodę czy olejki.

Owoce róż od lat stosowane są także w przemyśle spożywczym. W przyrodzie jednak nie ma nic za darmo. Dobrodziejstwa płynące z posiadania róż, okupione są ciężką pracą. Krzewy te, to bowiem bardzo kapryśne i chorowite osobliwości. Spełniając oczekiwania tych roślin, możemy liczyć, że przez długi czas będą cieszyć nasze oczy i nosy.

Kwitnienie róż przypada przede wszystkim na okres maja i czerwca. Im bardziej dopieszczona jest nasza królowa, tym dłużej i bardziej obficie kwitnie. Wielu ogrodników ma świadomość konieczności nawożenia, kopcowania i wiedzę z zakresu właściwego cięcia.

Co jednak jeśli nie posiadamy jeszcze królowej w naszych szeregach? Kiedy zacząć myśleć o różach, jeśli chcemy cieszyć nimi oczy w maju oraz czerwcu?

Wrzesień to najlepszy moment na zaproszenie ich do ogrodu. Róże dużo szybciej się ukorzeniają (niż przy sadzeniu marcowym), a co za tym idzie wcześniej rozpoczynają wegetację wiosną.

Aby nasza ogrodowa królowa, bez grymasów przyjęła zaproszenie, musimy spełnić kilka warunków:

właściwie dobierz materiał roślinny (sprawdź bryłę korzeniową- czy jest dobrze rozwinięta i obejrzyj liście - czy nie ma na nich mszycy lub czarnych plam informujących o infekcji grzybowej)

• wybierz odpowiednie stanowisko w ogrodzie (nasłonecznione, przewiewne)

 

• wykop odpowiednio duży dołek (przynajmniej dwukrotnie większy niż objętość doniczki), ważne, abyś używał czystych narzędzi do kopania. Fungi łatwo się przenoszą. Osłabiona sadzeniem roślina szybko złapie każdą infekcję

postaw doniczkę z różą w wodzie, na kilka godzin przed posadzeniem, kiedy dobrze się “napije” łatwiej się zaadaptuje i zmniejszy się stres związany przełożeniem do gruntu

• pamiętaj o przygotowaniu podłoża bogatego w składniku odżywcze oraz właściwym pH

  

• wyciągnij roślinę z doniczki, umieść w dołku a następnie obsyp przygotowanym podłożem i dognieć pięścią aby ziemia dobrze przylegała do korzeni. Wokół bryły powinno powstać lekkie zagłębienie

wyściółkuj

Sadzenie róż przeprowadzone zgodnie z powyższymi wskazówkami, znacząco zwiększy szansę, na uprawowy sukces.

   

RĘKAWICE i SZPADLE w dłoń! Nadszedł czas, by przygotować w naszych ogrodach miejsce, na przyszłoroczne różane przedstawienie.

Najnowsze wpisy

 • WYNIKI KONKURSU
  WYNIKI KONKURSU
  Zobaczcie wyniki naszego Facebookowego konkursu na świąteczne ozdoby :)
 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej