Jak urządzić mini ogród w blokowisku?

Ukwiecony balkon to przedłużenie mieszkania. O dobrodziejstwach posiadania balkonu i funkcjach jakie może spełniać nie trzeba chyba nikogo przekonywać: zielony salon, schronienie przed słońcem, kącik do czytania czy wypicia kawy w otoczeniu namiastki środowiska, to tylko niektóre z nich.

Rośliny na balkonie rekompensują nam codzienny brak kontaktu z przyrodą. Żeby jednak tak było, należy dokładnie przemyśleć każdy ruch. Na małej przestrzeni nie ma miejsca na pomyłki ;)

Na takich powierzchniach świetnie sprawdzają się drewniane “kompaktowe” zabudowy, najlepiej od razu z donicami. Jeśli posiadacie trochę samozaparcia i chęci, drewno oraz wkręty, wolny czas i piłę, wykonanie takiej zabudowy “na miarę” balkonu nie stanowi ogromnej trudności.

Jeśli jednak powierzchnia Waszego balkonu nie przekracza 1,5m², warto urządzić swój ogród w wolno stojących donicach czy skrzynkach. Na niewielkim metrażu świetnie sprawdzają się także skrzynki zawieszone na barierkach czy parapetach. Jeśli wewnątrz donic umieszczamy rośliny zimujące, pamiętajmy o ociepleniu i mrozoodporności. Nie zapominajcie także o odpowiedniej grubości drenażu szczególnie istotne w odniesieniu do roślin na balkonach.

Drenaż w doniczce, jest to warstwa odsączająca nadmiar wilgoci po to, aby korzenie roślin nie stały w wodzie. Najprostszym i zarazem najpopularniejszym sposobem jest wsypanie na dno doniczki powszechnie znanego keramzytu. Jego porowata powierzchnia wchłania nadmiar wody a ponadto keramzyt stanowi świetną izolację termiczną oraz jest całkowicie odporny na działanie pleśni i grzybów. Efektywna warstwa drenująca powinna stanowić ok. ¼ - ⅓  wysokości doniczki. Dobierając gatunki do gabarytów naszych skrzyń czy donic, pamiętajmy by uwzględnić także ten parametr, z tego względu, by nagle nie okazało się, że po wsypaniu drenażu nasza sadzonka nie mieści się w doniczkę.

Wbrew pozorom, do prac na na tak małych powierzchniach przydają się także większe narzędzia. Jeśli mamy duże drewniane skrzynie, przesypywanie ziemi czy mieszanie podłoża znacząco ułatwi nam szpadel. W mniejszych donicach nieodzowne są łopatki i małe grabki, które pozwalają na estetyczne wykończenie całości.

Zobacz ofertę szpadli >> tutaj  i grabek >> tutaj

Projektując w myślach swój balkon, zacznijmy jednak od doboru tła. Zgodnie z zasadami projektowania, co tyczy się także większości prac artystycznych (malarstwa, rzeźby, itp.), zamysł koncepcyjny rozpoczynamy od ogółu  i w toku procesu coraz bardziej go uszczegóławiamy. Podobnie jak obraz rozpoczynamy od naniesienia tła i dopiero na nim tworzymy kolejne elementy, analogicznie postępujemy podczas projektowania balkonu, tarasu czy nawet całego ogrodu. Nie jest to element bez którego balkon nie może się obyć, jeśli jednak nie jesteśmy fanami krajobrazu urbanistycznego, zamknięcie widoku tłem np. z dodatkowym kwiatowym czy kolorystycznym elementem, w znacznym stopniu ociepli “pejzaż” za oknem.

Tło tworzy okoliczności i sytuacje dla zdarzenia a ponadto jest “podłożem” na którym eksponujemy istotny dla nas element. Dlatego rośliny ozdobne dużo ładniej prezentują się na przemyślanym i dobranym tle, niż usytuowane na “tle” barierki balkonowej czy w przestrzeni pomiędzy blokami widocznymi np. po drugiej stronie ulicy.

Reasumując, brak “zorganizowanego” tła, to także tło ;) Jeśli widok z balkonu rozpościera się na piękny park, nie ma sensu osłaniać się od niego, spróbujcie uczynić z tego krajobrazu kolejne przedłużenie koncepcji. Jeśli jednak Wasz balkon znajduje się w centrum blokowiska, a codzienny widok aglomeracji przyprawia Was o mdłości, warto zastanowić się nad wprowadzeniem tego typu konstrukcji.Wszystko zależy więc od indywidualnych upodobań i preferencji.

Z czego wykonać takie tło? Może być to mata materiałowa, słomiana czy bambusowa. Można także kupić dłuższe i grubsze bambusy, przeciąć je sekatorem czy piłą, powiązać sznurkiem, liną, połączyć wkrętami i samodzielnie zbudować taki “parawan”. Czasem wystarczy osłona tylko z jednej strony. Zwróćcie uwagę jak operuje słońce i skąd wieją wiatry. A może chcecie się osłonić od wścibskich sąsiadów? Usytułujcie swoje tło w najlepszym miejscu! Równie dobrze jako tło sprawdzają się rośliny zimozielone takie jak większość iglaków, bluszcz czy bukszpan. Wtedy jednak już bezwzględnie musimy zadbać o odpowiednie donice. Kiedy tło na balkonie mamy gotowe, w zależności od inwencji twórczej i zasobności portfela (no i miejsca jakim dysponujemy) pozostaje już tylko czysta przyjemność - obsada roślinami sezonowymi. Tu wszystko zależy od Waszej wyobraźni, mnogość kolorów, form i kształtów wśród jednorocznych roślin balkonowych jest wręcz paraliżująca. Petunia, pelargonia, nagietek, lobelia, macierzanka czy aksamitka to tylko niewielki wycinek tych najpopularniejszych. Na etykietach roślin, zawsze powinny być od producenta informacje o ich wymaganiach.

Dobierzcie gatunki odpowiednio do warunków panujących na Waszym balkonie, to znacząco przyśpieszy i ułatwi uprawowy sukces!

Zapraszamy do oglądania filmów produktowych

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych. Tym razem wyzwanie postawiono przed dwiema kobietami. Sprawdźcie i przekonajcie się sami, czy wystarczy zestaw odpowiednich narzędzi, by kobieta w niczym nie ustępowała mężczyźnie, jeśli chodzi o kunszt architektoniczno-budowlany ;) Podjęty projekt, ma za zadanie udowodnić, że do budowy domku dla owadów, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz ogromu czasu i pieniędzy. Podczas ok 5h „zdjęć”, powstały 4 różne domki. Do ich budowy wykorzystano wyłącznie „ śmieci” pozbierane w garażu. Poniżej nasza relacja z „placu budowy” oraz krótki poradnik know-how!
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej