Cebule kwiatowe - posadź jesienią, podziwiaj wiosną

Jesień to czas na sadzenie wiosennych cebul kwiatowych.

Te przez wielu niedoceniane rośliny, jako pierwsze po zimie, cieszą nasze oczy i po długich miesiącach szarości przypominają o pięknie przyrody.

Przygotowując się do sadzenia musimy pamiętać, że materiał roślinny powinien być zdrowy (bez zmian na łuskach, bez ubytków cebuli, jędrna, twarda cebula, itp.).

Miejsce do posadzenia, należy właściwie przygotować. Cebulki do bezpiecznego zimowania oraz wiosennego wzrostu potrzebują odpowiedniego podłoża.

Jeśli ziemia jest zbyt gliniasta dobrze przekopać ją z piaskiem. Jeśli zbyt piaszczysta, z kompostem. W obu przypadkach, w proporcjach 1:1.

Cebule w glebie często “łapią” choroby grzybowe. Poleca się, aby przed posadzeniem moczyć je w fungicydzie, ok. 30 min.

Sadzimy je zazwyczaj na głębokości, trzykrotnej ich wysokości. Najgłębiej zakopujemy tulipany.

Chcąc cieszyć się co wiosnę, z dużej ilości kwiatów, nie ponosząc przy tym nakładów pracy, warto rozważyć dzikie gatunki, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają i nie potrzebują żadnej ingerencji (np. cebulice).

Cebule np. tulipanów należy co kilka lat wykopać i przesadzić w inne miejsce. W innym wypadku mają tylko pojedyncze kwiaty, lub wypuszczają same liście.

Kiedy temperatura powietrza spadnie do -5 stopni C, glebę w miejscu posadzenia cebul, powinno się wyściółkować.

Pod koniec lutego ściółkę usuwamy i pozostaje już tylko czekać na pierwsze kolorowe oznaki wiosny.

Najnowsze wpisy

 • WYNIKI KONKURSU
  WYNIKI KONKURSU
  Zobaczcie wyniki naszego Facebookowego konkursu na świąteczne ozdoby :)
 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych.
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej