Czyszczenie mebli ogrodowych i tarasów

Czasem zdarza się, że w amoku wiosennych ogrodowych prac, zapominamy zupełnie o małej architekturze.

Wychodzimy do ogrodu, by wreszcie posiedzieć i nacieszyć się obecnością przyrody, tymczasem zakurzone, brudne meble, zszarzały taras i altana której wejście przesłaniają pajęczyny, wcale nie zachęcają do relaxu. Nie zapominajcie o tych jakże ważnych elementach ogrodu, których konserwację powinniśmy prowadzić zarówno wiosną jak i jesienią.

Szczególnie jednak po okresie zimowym, nasze altany, tarasy, meble ogrodowe czy pergole, narażone na niszczycielskie działanie warunków atmosferycznych, wymagają czyszczenia i sporej renowacji.

Najmniej kłopotu przysporzą nam tutaj wszelkie elementy wykonane z tworzyw sztucznych (np. plastik, sztuczny rattan). Te zazwyczaj wystarczy po prostu porządnie umyć wodą, najlepiej wykorzystując do tego myjkę ciśnieniową (dzięki sile wody pod ciśnieniem, większość zabrudzeń, jesteśmy w stanie usunąć bez użycia środków chemicznych szkodliwych dla środowiska). Taki sprzęt świetnie sprawdza się także do mycia wszelkich ogrodowych pokrowców (np. na meble czy huśtawkę).

Sprawa nieco się komplikuje w odniesieniu do elementów wykonanych z drewna. Faza mycia zawsze pozostaje jednak niezmienna. Często na tarasach drewnianych brud zbiera się w zagłębieniach, czy szparach pomiędzy deskami, co przysparza ich właścicieli o przysłowiowy ból głowy.

Przed nałożeniem warstw zabezpieczających na kolejny sezon, musimy bowiem nasz taras dokładnie z wszelkich takich zabrudzeń oczyścić. Rozpoczyna się więc mordercza walka na kolanach, ze szczoteczką w ręku lub warto ponownie rozważyć wykorzystanie działania siły wody pod ciśnieniem.

Elementom drewnianym, zanim przystąpimy do kolejnych zabiegów musimy pozwolić dobrze wyschnąć! Jeśli zauważymy jakieś zmiany spowodowane działaniem grzybów, należy je koniecznie oczyścić, do zdrowego drewna, a powstałe ubytki najlepiej zabezpieczyć specjalną szpachlą. W tym momencie możemy także dokonać przeglądu wszelkich połączeń (wiązania, śruby, wkręty, itd) i dokonać ewentualnych napraw.

Kolejna faza to naniesienie warstwy zabezpieczającej. Wybór preparatu uzależniony jest od gatunku drewna oraz rodzaju wcześniejszej konserwacji.

Elementy z drewna krajowego, pokryte np. barwnym impregnatem, najlepiej pokryć takim samym impregnatem (chyba że po umyciu nie widać żadnych uszkodzeń powłoki). Jeśli powierzchnia powłoki jest bardzo uszkodzona, należy wcześniej taki element wyszlifować i dopiero na taką powierzchnię nakładać kolejne warstwy impregnatu.

Elementy drewniane, które były olejowane lub pokrywane woskiem (np. drewno egzotyczne) należy w dalszym ciągu zabezpieczać olejami. Najlepiej kilkukrotnie powtarzać zabieg nanoszenia oleju, w około trzydziesto minutowych odstępach czasowych, tak by drewno spokojnie olej czy wosk wchłonęło.

Jeśli zależy nam na nienagannym wyglądzie naszego drewnianego tarasu poza konserwacją wiosenną i jesienną, warto przeprowadzić w środku sezonu jeszcze jedno dodatkowe olejowanie. Pozwoli to, zachować żywe i intensywne kolory drewna. 

Więcej na temat naszej myjki ciśnieniowej znajdziecie >> TUTAJ<<

Najnowsze wpisy

 • Czyszczenie mebli ogrodowych i tarasów
  Czyszczenie mebli ogrodowych i tarasów
  Czasem zdarza się, że w amoku wiosennych ogrodowych prac, zapominamy zupełnie o małej architekturze. Wychodzimy do ogrodu, by wreszcie posiedzieć i nacieszyć się obecnością przyrody, tymczasem zakurzone, brudne meble, zszarzały taras i altana której wejście przesłaniają pajęczyny, wcale nie zachęcają do relaksu. Nie zapominajcie o tych, jakże ważnych elementach ogrodu, których konserwację powinniśmy prowadzić zarówno wiosną jak i jesienią.
 • Majowe cięcia
  Majowe cięcia
  Większość wiosennych krzewów kończy już swoje kwitnienie. Pamiętajcie o ich przycinaniu! Na pewno nadszedł już czas na forsycje, pigwowce, lilaki, niektóre tawuły, migdałki czy wierzby miniaturowe. Ponadto właśnie teraz jest właściwy moment na skracanie wrzosów, jeśli zależy Wam na ich zwartym pokroju. Pędy tej zimozielonej krzewinki, skracajcie o ⅓ długości.
 • Jak urządzić mini ogród w blokowisku?
  Jak urządzić mini ogród w blokowisku?
  Ukwiecony balkon to przedłużenie mieszkania. O dobrodziejstwach posiadania balkonu i funkcjach jakie może spełniać nie trzeba chyba nikogo przekonywać: zielony salon, schronienie przed słońcem, kącik do czytania czy wypicia kawy w otoczeniu namiastki środowiska, to tylko niektóre z nich.
 • Zdradzieckie szyszki
  Zdradzieckie szyszki
  Wiosna to właściwy czas na podjęcie walki ze szkodnikami iglastych drzew ozdobnych. W marcu lub na początku kwietnia (w zależności od pogody), powinniśmy wykonać pierwsze opryski, które w znacznym stopniu powinny ograniczyć tegoroczną populację nieproszonego gościa.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej