Fakty i mity o technologii Li-Ion

Akumulatory w technologii litowo-jonowej (Li-Ion) to obecnie najbardziej popularna forma zasilania elektronarzędzi i urządzeń bezprzewodowych. Ich główną zaletą jest brak tzw. efektu pamięci, co oznacza, że można je doładowywać w dowolnym momencie.

Akumulator Li-Ion gromadzi także znacznie więcej energii przy zachowaniu tej samej wagi, co jego poprzednik – akumulator niklowo-kadmowy (Ni-Cd).

Ze względu na stale rosnącą popularność technologii Li-Ion w branży narzędziowej, powstały na jej temat liczne opinie, które bardzo często mijają się z prawdą.

W tym artykule postaramy przedstawić kilka fatów i mitów dotyczących akumulatorów litowo- jonowych. 

Mit: Akumulatory Li-Ion są niebezpieczne i mogą wybuchnąć.  W elektronarzędziach stosowane są obecnie dobrej jakości akumulatory w technologii Li-lon, które posiadają tzw. zabezpieczenie elektroniczne. Takie zabezpieczenie kontroluje przebieg procesu ładowania i rozładowywania oraz chroni akumulator przed przeciążeniem i przegrzaniem. Reasumując, akumulatory Li-Ion są całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że elektronarzędzie jest eksploatowane poprawnie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Mit: Akumulatory Li-Ion należy przechowywać rozładowane w lodówce Żaden akumulator nie powinien być rozładowany do końca. Nie należy też przechowywać akumulatora w zbyt niskich lub w zbyt wysokich temperaturach. Jeśli akumulator będzie przechowywany w ujemnej temperaturze, energia którą możemy z niego odzyskać będzie znacznie mniejsza. Z kolei, jeżeli temperatura akumulatora w technologii Li-Ion będzie zbyt wysoka to ładowarka nie rozpocznie ładowania. Zaleca się więc przechowywanie akumulatorów Li-Ion naładowanych, w temperaturze pokojowej.

Mit: Akumulator Li-Ion przed użyciem powinno się sformatować. Każdy akumulator Li-Ion, po wyjściu z fabryki, jest naładowany i gotowy do użycia. Pracę z elektronarzędziem zasilanym tą technologią możemy rozpocząć zaraz po wyjęciu go z opakowania. Akumulator litowo-jonowy możemy doładować w dowolnym momencie (poziom naładowania baterii można często sprawdzić na samym urządzeniu). Warto jednak pamiętać, że każdy akumulator ma określoną ilość cykli ładowania jakie jest w stanie wytrzymać, a każde kolejne doładowanie jest częścią takiego cyklu.

Prawda: Akumulator Li-Ion powinien mieć wskaźnik naładowania, bo inaczej nie wiadomo kiedy się rozładuje Akumulatory Li-Ion w elektronarzędziach są kontrolowane przez zabezpieczenia elektroniczne, które dbają o to aby przy minimalnym napięciu wyłączyć urządzenie. Elektronarzędzia z akumulatorami Li-Ion nie słabną gdy akumulator się rozładowuje, tylko po prostu się wyłączają. Dla przeciętnego użytkownika wygodniej jest więc jeśli urządzenie lub akumulator ma wskaźnik poziomu naładowania.

Prawda: Akumulator Li-Ion jest lżejszy niż Ni-Cd. Akumulatory Li-Ion mogą być nawet trzykrotnie lżejsze od akumulatorów poprzednich technologii. Wynika to z większej gęstości energii w akumulatorach typu Li-Ion – wyższego napięcia jednego ogniwa. Technologia Li-Ion, jak każda inna, ma swoje wady i zalety, ale nie ulega wątpliwości, że to obecnie najbardziej innowacyjny i najwygodniejszy system zasilania urządzeń akumulatorowych. Na rynku elektronarzędzi pojawiają się coraz to ciekawsze sposoby wykorzystania akumulatorów litowo-jonowych.

Jedną z takich nowości jest system akumulatorowy VES marki VERTO. To nowoczesne rozwiązanie w technologii Li-Ion, które umożliwia stosowanie jednego akumulatora do wielu urządzeń. Więcej o systemie akumulatorowym VES można przeczytać tutaj.

Najnowsze wpisy

 • EKOrezydencja dla owadów
  EKOrezydencja dla owadów
  Zima już za pasem. Zaszczytne grono naszych czytelników, to ludzie charakteryzujący się ogromnym sercem do przyrody, dlatego z pewnością nikomu z Was, nie trzeba już przypominać, że o tej porze roku, pomoc „mniejszym braciom” jest nieoceniona. W poprzednich miesiącach prezentowaliśmy mnogość form i kształtów owadzich rezydencji. Wspomnieliśmy o materiałach budulcowych, które są przyjazne dla konkretnych gatunków. Dziś czas, by przejść do zadań praktycznych. Tym razem wyzwanie postawiono przed dwiema kobietami. Sprawdźcie i przekonajcie się sami, czy wystarczy zestaw odpowiednich narzędzi, by kobieta w niczym nie ustępowała mężczyźnie, jeśli chodzi o kunszt architektoniczno-budowlany ;) Podjęty projekt, ma za zadanie udowodnić, że do budowy domku dla owadów, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, narzędzi oraz ogromu czasu i pieniędzy. Podczas ok 5h „zdjęć”, powstały 4 różne domki. Do ich budowy wykorzystano wyłącznie „ śmieci” pozbierane w garażu. Poniżej nasza relacja z „placu budowy” oraz krótki poradnik know-how!
 • Grabie “grabiom” nie równe
  Grabie “grabiom” nie równe
  Sprawa z pozoru zdaje się być banalnie prosta, grabie to grabie,służą do grabienia. Na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Przeczytajcie w jaki sposób właściwie dobrać wyspecjalizowane narzędzie do odpowiedniej czynności. A po co ? Abyśmy pracę mogli wykonywać szybko oraz bez niepotrzebnego wysiłku. Na początku przybliżmy sobie jednak samą czynność grabienia. Inaczej ujmując to, wyciąganie z ziemi resztek roślinnych i kamieni, wyrównywanie podłoża, czy nawet napowietrzanie trawnika (poprzez usuwanie z niego resztek organicznych i ruszenie wierzchniej warstwy gleby), grabienie liści i owoców, prace ziemne, prace pielęgnacyjne na rabatach ozdobnych i trawnikach. Wszechstronność zastosowań tego narzędzia jest ogromna. Grabie mają swój udział w większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, podczas trwania niemalże całego roku kalendarzowego.
 • Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Co musisz wiedzieć o sadzeniu tuj - 6 podstawowych kroków
  Thuje, zwane w języku polskim Żywotnikami, to chyba jedne z bardziej popularnych roślin w naszym kraju. To bardzo odporne rośliny, zarówno na warunki glebowe, jak i zaniedbania pielęgnacyjne. Warto jednak, już na samym początku, podczas sadzenia, przestrzegać kilku zasad. Rośliny z tzw. osłonek możemy z powodzeniem sadzić przez cały sezon.
 • Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  Rabaty kwiatowe – ciężka praca za godne wynagrodzenie.
  ak organizować sobie pracę w ogrodzie, żeby nie zwariować? Pewnie każdy z Was ma nieco inny system motywacyjny w tym zakresie. Dla jednych ważna jest estetyka, inni odprężają się podczas pracy przy roślinach, warto natomiast, myśleć o tym, co za naszą ciężką pracę, otrzymamy od ogrodu w zamian.Jest to po prostu podejście praktyczne – skoro wylewamy do ogrodu „siódme poty”, oczekujemy sowitego wynagrodzenia.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej