Fakty i mity o technologii Li-Ion

Akumulatory w technologii litowo-jonowej (Li-Ion) to obecnie najbardziej popularna forma zasilania elektronarzędzi i urządzeń bezprzewodowych. Ich główną zaletą jest brak tzw. efektu pamięci, co oznacza, że można je doładowywać w dowolnym momencie.

Akumulator Li-Ion gromadzi także znacznie więcej energii przy zachowaniu tej samej wagi, co jego poprzednik – akumulator niklowo-kadmowy (Ni-Cd).

Ze względu na stale rosnącą popularność technologii Li-Ion w branży narzędziowej, powstały na jej temat liczne opinie, które bardzo często mijają się z prawdą.

W tym artykule postaramy przedstawić kilka fatów i mitów dotyczących akumulatorów litowo- jonowych. 

Mit: Akumulatory Li-Ion są niebezpieczne i mogą wybuchnąć.  W elektronarzędziach stosowane są obecnie dobrej jakości akumulatory w technologii Li-lon, które posiadają tzw. zabezpieczenie elektroniczne. Takie zabezpieczenie kontroluje przebieg procesu ładowania i rozładowywania oraz chroni akumulator przed przeciążeniem i przegrzaniem. Reasumując, akumulatory Li-Ion są całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że elektronarzędzie jest eksploatowane poprawnie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Mit: Akumulatory Li-Ion należy przechowywać rozładowane w lodówce Żaden akumulator nie powinien być rozładowany do końca. Nie należy też przechowywać akumulatora w zbyt niskich lub w zbyt wysokich temperaturach. Jeśli akumulator będzie przechowywany w ujemnej temperaturze, energia którą możemy z niego odzyskać będzie znacznie mniejsza. Z kolei, jeżeli temperatura akumulatora w technologii Li-Ion będzie zbyt wysoka to ładowarka nie rozpocznie ładowania. Zaleca się więc przechowywanie akumulatorów Li-Ion naładowanych, w temperaturze pokojowej.

Mit: Akumulator Li-Ion przed użyciem powinno się sformatować. Każdy akumulator Li-Ion, po wyjściu z fabryki, jest naładowany i gotowy do użycia. Pracę z elektronarzędziem zasilanym tą technologią możemy rozpocząć zaraz po wyjęciu go z opakowania. Akumulator litowo-jonowy możemy doładować w dowolnym momencie (poziom naładowania baterii można często sprawdzić na samym urządzeniu). Warto jednak pamiętać, że każdy akumulator ma określoną ilość cykli ładowania jakie jest w stanie wytrzymać, a każde kolejne doładowanie jest częścią takiego cyklu.

Prawda: Akumulator Li-Ion powinien mieć wskaźnik naładowania, bo inaczej nie wiadomo kiedy się rozładuje Akumulatory Li-Ion w elektronarzędziach są kontrolowane przez zabezpieczenia elektroniczne, które dbają o to aby przy minimalnym napięciu wyłączyć urządzenie. Elektronarzędzia z akumulatorami Li-Ion nie słabną gdy akumulator się rozładowuje, tylko po prostu się wyłączają. Dla przeciętnego użytkownika wygodniej jest więc jeśli urządzenie lub akumulator ma wskaźnik poziomu naładowania.

Prawda: Akumulator Li-Ion jest lżejszy niż Ni-Cd. Akumulatory Li-Ion mogą być nawet trzykrotnie lżejsze od akumulatorów poprzednich technologii. Wynika to z większej gęstości energii w akumulatorach typu Li-Ion – wyższego napięcia jednego ogniwa. Technologia Li-Ion, jak każda inna, ma swoje wady i zalety, ale nie ulega wątpliwości, że to obecnie najbardziej innowacyjny i najwygodniejszy system zasilania urządzeń akumulatorowych. Na rynku elektronarzędzi pojawiają się coraz to ciekawsze sposoby wykorzystania akumulatorów litowo-jonowych.

Jedną z takich nowości jest system akumulatorowy VES marki VERTO. To nowoczesne rozwiązanie w technologii Li-Ion, które umożliwia stosowanie jednego akumulatora do wielu urządzeń. Więcej o systemie akumulatorowym VES można przeczytać tutaj.

Najnowsze wpisy

 • Czyszczenie mebli ogrodowych i tarasów
  Czyszczenie mebli ogrodowych i tarasów
  Czasem zdarza się, że w amoku wiosennych ogrodowych prac, zapominamy zupełnie o małej architekturze. Wychodzimy do ogrodu, by wreszcie posiedzieć i nacieszyć się obecnością przyrody, tymczasem zakurzone, brudne meble, zszarzały taras i altana której wejście przesłaniają pajęczyny, wcale nie zachęcają do relaksu. Nie zapominajcie o tych, jakże ważnych elementach ogrodu, których konserwację powinniśmy prowadzić zarówno wiosną jak i jesienią.
 • Majowe cięcia
  Majowe cięcia
  Większość wiosennych krzewów kończy już swoje kwitnienie. Pamiętajcie o ich przycinaniu! Na pewno nadszedł już czas na forsycje, pigwowce, lilaki, niektóre tawuły, migdałki czy wierzby miniaturowe. Ponadto właśnie teraz jest właściwy moment na skracanie wrzosów, jeśli zależy Wam na ich zwartym pokroju. Pędy tej zimozielonej krzewinki, skracajcie o ⅓ długości.
 • Jak urządzić mini ogród w blokowisku?
  Jak urządzić mini ogród w blokowisku?
  Ukwiecony balkon to przedłużenie mieszkania. O dobrodziejstwach posiadania balkonu i funkcjach jakie może spełniać nie trzeba chyba nikogo przekonywać: zielony salon, schronienie przed słońcem, kącik do czytania czy wypicia kawy w otoczeniu namiastki środowiska, to tylko niektóre z nich.
 • Zdradzieckie szyszki
  Zdradzieckie szyszki
  Wiosna to właściwy czas na podjęcie walki ze szkodnikami iglastych drzew ozdobnych. W marcu lub na początku kwietnia (w zależności od pogody), powinniśmy wykonać pierwsze opryski, które w znacznym stopniu powinny ograniczyć tegoroczną populację nieproszonego gościa.
 • Zobacz wszystkie Zobacz wszystkie

Pokaż więcej